„Určitě jde o stoletou vodu. Naposledy jsem Drnůvku s takovým tokem viděl asi před šesti lety. Chtělo by ji alespoň občas vyčistit. To se neděje. A pak to tak dopadá," okomentoval na místě jeden z drnovických obyvatel.

Zapravdu mu dala Miroslava Zbořilová, která bydlí přímo u silnice. „Je to hodně dávno, co se tady vylil potok. Teď zde stojíme a hlídáme vjezd sousedovi. Je to strašné. Náš dům není přímo ohrožený, bydlíme přes cestu. To spíš lidé z těch, co jsou na protější straně, netrpělivě doufají, že už přestane pršet," uvedla v pátek dopoledne Zbořilová.

Situaci, o jakou se Drnůvka postarala, nepamatuje ani místostarosta obce Jiří Dvořák. „Opravdu si nevzpomínám, že by voda natekla někomu až do domu jako v pátek. Na jedné ze zahrad se dokonce vytvořila laguna, kterou museli odčerpávat hasiči," zmínil Dvořák.

Odpoledne se pak situace uklidnila a voda ze silnice zmizela. „Rozhodně to ale nebylo tak strašné, aby řidiči místem nemohli projet," dodal drnovický místostarosta.

Na žádost starosty Račic-Pístovic vyjeli hasiči také do Pístovic, kde hlídali stav hladiny místního potoka. „Koryto zabezpečovali pomocí pytlů," informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Vyčištění pevné mříže na betonové rouře v potoku naopak stačilo k tomu, aby jeho kolegové zabránili vylití koryta v Bohdalicích. Víc práce naopak měli ve vyškovských Nosálovicích, kde původně vyjeli k zatopené zahradě v Nosálovské ulici. „Nasadili čerpadla a zamířili na kontrolu Luční ulice, kde potok vytekl z levého koryta. Umístili tam pytle," popsal Mikoška.

V Nesovicích, kam hasiči také vyjeli na monitoring, jim se zabezpečením toku pomohli pracovníci jedné z firem, kteří průtok uvolnili bagrem. Vedení obce pak sledovalo průtok vody ve Hvězdličce. „Litava problémy nedělá. Ale potok Hvězdlička ano. Hlídáme hlavně situaci pod mosty, obec je na některých částech rozkopaná, tak aby nějaký trámek neuplaval a pod některým mostem nenadělal neplechu. Hladina už nicméně klesá, šla dolů možná už o patnáct centimetrů," sdělil hodinu po pátečním poledni nesovický starosta Vítězslav Reška.

Podle informací Povodí Moravy Litava je naopak hrozbou v sousedních Brankovicích, kde dosáhla I. stupně povodňové aktivity. „Stejně na tom je řeka Haná ve Vyškově. Podle informací Českého hydrometeorolo­gického ústavu by přes den měla srážková činnost setrvávat s úhrny do třiceti milimetrů. Ve večerních hodinách by déšť měl ustávat. Operativně provádíme manipulace na vodních dílech. Z Opatovic jsme zvýšili odtok," uvedla mluvčí Povodní Moravy Gabriela Tomíčková.

VÍC SE DOČTETE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST.