Důvodem přerušení jsou technické úpravy, které vyžadují odstávku systému. „Podávat žádosti o vydání občanského průkazu nebo cestovního pasu a předávat vyrobené doklady bude možné ještě ve středu. V období odstávky pak může klient požádat pouze o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti jeden měsíc. Za jeho vydání ale nebude vybíraný správní poplatek," vzkázal vedoucí vyškovského odboru kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Odstávka systémů bude celorepubliková. Týká se tak i ostatních měst na Vyškovsku: Bučovic, Ivanovic na Hané, Rousínova a Slavkova u Brna. Lidé se však musí připravit i na další omezení.

V souvislosti s nadcházejícími volnými dny budou leckde úředníci veřejnosti k dispozici jen po omezenou dobu. „Na Silvestra bude na všech odborech včetně podatelny otevřeno jen do jedenácti hodin," upozornil Kolařík.

To v Bučovicích plánují na tento den zavřít úplně. A o den dřív se brány městského úřadu uzavřou už o půl druhé. Naopak v úterý budou úředníci k dispozici do pěti hodin.

Na změny se musí připravit například i Rousínované. Ve středu a 30. prosince budou úřední hodiny pro veřejnost zkrácené. Potrvají do oběda.

Vánoční svátky se promítnou také do svozu odpadů na Vyškovsku – o den později se ho dočkají ti, na které připadají páteční termíny. A to jak 25. prosince, tak i 1. ledna. „Odvážíme směsné komunální odpady, tříděné a bioodpady celoročně podle pravidelných svozových plánů. A to včetně státních svátků. Výjimkou je pouze Boží hod vánoční, Nový rok a Velikonoční pondělí. Tam svoz zajišťujeme následující den. Naopak sběrné dvory budou ve svátky uzavřené. Včetně pracovního 31. prosince," připomněla za Respono Petra Přikrylová.

Odpady tak bude možné do dvorů odevzdat až v následujících dnech. „Jedním z důvodů je to, že jsou v období svátků navštěvované méně. Lidé je využívají spíš před začátkem Vánoc. Zřejmě v souvislosti s vánočním úklidem," usmívala se Přikrylová.

Co se pak týká termínů svozu v příštím roce, vzhledem k tomu, že letošek končí 53. lichým týdnem a rok 2016 lichým začíná, jsou dva liché týdny po sobě jdoucí. Odpadová společnost tak avizuje, že se změní termíny čtrnáctidenních svozů. „Ten, co byl letos v sudé týdny, bude v roce 2016 v liché. A naopak," vysvětlila Přikrylová.