A netrvalo dlouho, kdy se rozhodlo ji nahradit jinou, která hazard ve městě jen přísněji reguluje. Mohlo by se zdát, že problém se týká především měst regionu. Ovšem o podobné vyhlášce uvažovali třeba také v Šaraticích.

Na oficiálních stránkách obce lze najít anketu, v níž se obyvatelé můžou vyjádřit, zda má zastupitelstvo vydat vyhlášku, která by v Šaraticích zakazovala výherní hrací automaty. Aktuální už ovšem není. „Anketa už je na webu nějaký čas, zapomněli jsme ji stáhnout. Není už totiž na pořadu dne, problém se paradoxně vyřešil sám," komentoval starosta Šaratic Karel Kalouda.

Problémy hráčů

Předmětem hlasování byl totiž v praxi jediný automat. „Stál v hospodě a zastupitelstvo diskutovalo o tom, jestli ho vyhláškou nezakázat. Chtěli jsme přitom znát názor lidí, proto jsme zvolili anketu. Problém byl v tom, že obec z poplatků za automat sice pár tisíc inkasovala, ale v porovnání s tím, kolik do něj lidé naházeli, to bylo minimum. Přitom o peníze do obecní pokladny nám nešlo, spíš nás trápilo, kolik peněz ztrácejí naši obyvatelé," konstatoval starosta.

Velký prospěch z automatu ale podle všeho neměl ani provozovatel hostince. „Před časem se rozhodl nenechat si prodloužit povolení v provozování přístroje. Asi mu tolik nevynášel. Takže k projednávání schválení vyhlášky se nakonec vůbec nemuselo přikročit," vysvětlil Kalouda.

V anketě nicméně hlasovalo přes dva tisíce dvě stě lidí. Z toho víc než tisíc sto se klonilo k zákazu, přes sedm set by automat nezakazovalo a necelým čtyřem stovkám na problému nezáleželo.