Jak ukončit bezesné noci kvůli hlučnému baru v sousedství? Na koho se obrátit? Na policii? Na radnici nebo hygieniky? Tyto otázky trápí jen na Vyškovsku stovky lidí.

Nejjednodušší je požádat o pomoc hygienickou stanici, jež na základě oznámení zdarma hluk změří. Radnice totiž lidem většinou nepomohou, chybí jim k tomu zvláštní vyhláška. Výjimkou je Slavkov.

„Nemůžeme omezovat provoz například restaurací a barů. Vyhláška se zaměřuje na omezení pouštění hudby. Provozovatelé diskoték tak nesmí hrát po půlnoci. Za porušení vyhlášky hrozí firmě pokuta až několik set tisíc,“ uvedl právník Slavkova u Brna a vedoucí kanceláře tajemníka Bohuslav Fiala.

Pokutu ve Slavkově kvůli hlasité hudbě zatím nikdo neplatil. Město se vždy s majitelem podniku domluvilo. Slavkovskou vyhlášku dokonce zkoumalo ministerstvo vnitra. Závěr: je v pořádku a je platná.

Další města okresu hluk z diskoték či barů neomezují. „Mohou zasáhnout strážníci. Lze je na hluk kdykoli upozornit. Vždy se nejprve snaží problém řešit domluvou,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Žádná vyhláška omezující hluk není ani v Bučovicích. „Máme jen jedno problémové místo na náměstí, kde je diskotéka v bývalé Sokolovně. Hygienici tam kvůli stížnostem místních měřili hluk. Podnik limit nepřekročil,“ řekla starostka Šárka Šilerová.

Podle ní by situaci žádná vyhláška nevyřešila. Radnice tak spoléhá spíš na strážníky.

Po svém si poradili s hlučným podnikem v Rousínově. Bar stál na městském pozemku. Provozovatele přinutili, aby změnil otevírací dobu.

Pokud hluk přesáhne určitou hladinu, můžou se případem zabývat hygienici. Mohou hluk změřit a uložit pokutu až do dvou milionů korun. V krajním případě smí provoz dokonce zakázat.

Související články:

Lidé nespí kvůli hudbě v Šantánu