Ze staticky narušené budovy jí přímo na zahradu padají i velké čtyřicetikilové plotny, které tvořily stěny haly. „Zrovna nedávno mi jedna rozbila kompostér. Je to hrozný pocit. Navíc máme desetiletou dceru. Spadnout může kdykoliv cokoliv. Prý se nemáme pohybovat ve vzdálenosti dvou až tří metrů od haly. Ale jak to udělat, když mi těsně sousedí se zahradou?" ptala se Monika Kuběnská.

Jak navíc upozornila, objekt není zabezpečený a kdokoliv se může dostat k rodině na dvorek. „Loni na podzim mi zloději ukradli drahé chovné slepice. Nemám na koho obrátit, aby ruinu zabezpečil. Dokonce jsem zjistila, že v ní občas někdo přespává. Necítím se bezpečně," podotkla Kuběnská. V polorozpadlé budově si ke všemu hrají děti i dospělí. „Děti si tam nosí rádio a dělají ohníčky. Vyháním je, aby se jim nic nestalo. Dospělí si zase natáhnou síť, přes kterou si pinkají. Je pro mě neuvěřitelné, že si i oni troufnou do haly vlézt," kroutila hlavou žena.

Jediné, na co se už několik let upíná, je demolice haly, ve které kdysi pracoval i její muž. „Co bych za to dala, kdyby se to podařilo konečně vyřešit. Ale vzhledem k tomu, že stále není určený vlastník, nejde s halou nic dělat. Přitom vím o zájemcích o koupi. Jeden by chtěl plochu využít jako sklad, druhý jako autodílnu. Slyšela jsem i o jízdárně pro koně," nastínila.

13let uplynulo od požáru bývalé haly na výrobu nábytku v Drysicích. Od té doby chátrá a ohrožuje bezpečnost. O jejím majiteli rozhodne soud.

Záležitostí se tak bude zabývat soud. Ruinu má přiřknout buď státu, nebo Vyškovu. „Podali jsme proti České republice určovací žalobu. Stavba ohrožuje životy, zdraví a bezpečnost okolí. Vlastnické právo je zapsané na už neexistující společnost Komba, která byla zrušená a vymazaná z obchodního rejstříku. My se žalobou domáháme určení, že vlastníkem je stát," sdělil vedoucí vyškovského odboru kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Důvod, proč ani po letech nejsou vyřešené vlastnické vztahy, podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tkví v legislativě. „Obchodní zákoník neřeší, komu připadá majetek obchodní společnosti, který nestačí k zaplacení nákladů insolvenčního řízení v případě, kdy je insolvenční návrh zamítnutý pro nedostatek majetku dlužníka a společnost je následně vymazána z obchodního rejstříku. Ač tento majetek zůstane zapsaný v katastru na tuto společnost," vysvětlil mluvčí úřadu Radek Ležatka.

A jak podotkl, úřad se sám nemůže ujmout hospodaření s takovým majetkem pouze na základě vlastního zvážení.

Určení vlastnictví stavby je nezbytné pro to, aby mohl vyškovský stavební úřad zahájit správní řízení. „Ten pak může nařídit její odstranění," doplnil Kolařík.

Náklady na likvidaci zatím stát odhadnuté nemá. V situaci, kdy nejsou definitivně jisté majetkoprávní vztahy ke stavbě, to považuje za předčasné. „Máme nicméně za to, že s majetkem můžeme hospodařit i jinak než likvidací. Pokud soud určí, že je stavba státu, je možné, že přistoupíme například k výběrovému řízení na kupce, případně i převodu na obec. Ten může být za určitých podmínek i bezúplatný," nastínil případné plány Ležatka.

O možnosti převodu zatím vedení Drysic nejednalo. „Ani nám zatím nikdo takový návrh nedal. Čekáme až na to, jak dopadne soud a podle výsledku se budeme rozhodovat," uvedla místostarostka Drysic Jarmila Procházková.

Do doby, než výrobní halu zabavila banka, byl jejím majitelem podnikatel prostějovské společnosti Komba Miloš Vitásek. Ten však zemřel. K vyhořelému objektu se nikdo nehlásil. Dědicové o zadluženou ruinu nestáli, protahovalo se i notářské řízení. Zákon totiž ukládal pokusit se nejdříve sehnat kupce. Prodej byl o to obtížnější, že vlastníkem ruiny byla obchodní společnost. K mání tak byly jen obchodní podíly. S dluhy. Kdo se nakonec o likvidaci trosek nebo případný prodej postará, by mohlo být jasnější v červnu letošního roku, kdy se bude konat soudní řízení o určení vlastnictví objektu.