Přesto se stávají pro některé lidi snadnou možností přivýdělku. Ovoce z nich posbírají a odvezou do výkupny.

V posledních letech však lidé podle majitelů výkupen sběr zanedbávají. „Výkupnu provozujeme už dvacet let a množství ovoce, které k nám lidé vozí, je rok od roku nižší. Myslím, že je to tím, jak postupně rostou sociální dávky a klesá zájem lidí pracovat,“ poznamenal majitel výkupny působící na Vyškovsku Ivo Tyc.

Velkých rozdílů si ve výkupně všimli především u jednotlivých druhů ovoce, které lidé přivážejí. „Teď vykupujeme jablka a šípky. Jablka ještě lidé docela nosí, protože uklízejí na zahrádkách, ale u ostatního ovoce je pokles znatelný,“ řekl Tyc.

Na množství, které lidé do výkupny přivezou, podle něj nezáleží, důležitá je hlavně kvalita. „Bereme všechno. Jablka můžou být klidně i potlučená. Stejně jde většinou o padané plody. Nesmí však být nahnilá, takové ovoce nevykoupíme,“ upozornil Tyc.

Na sběru se přitom dají vydělat slušné peníze. „Někteří lidé berou sběr jako velkovýrobnu. Ve třech lidech dokáží za den nasbírat i sto padesátikilových pytlů jablek. Za jedno kilo jablek přitom platíme korunu padesát,“ poznamenal Tyc.

Přesto se najdou lidé, kteří dokáží i v tomto oboru spekulovat. „Dřív nám lidé vozili jablka v pytlích a dostali za ně výměnou jiné pytle. Takže se vyskytli i tací, kteří do pytlů přidávali kameny, aby vážily víc. Dnes to naštěstí nejde, protože pytle vysypáváme do kontejnerů, takže bychom na to hned přišli. Stejně tak odhalíme třeba nahnilé plody,“ podotkl Tyc.

Kromě stromů v zahradách a v sadech jich je hodně také kolem silnic. Jejich otrhání však není jen tak. „Stromy u silnice vlastní kraj a pečuje o ně Správa a údržba silnic. Dřív jsme ovoce i sami sklízeli. Národní výbor určoval, kolik ovoce máme odevzdat. Ale teď na to nemáme možnosti,“ uvedl vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Zdeněk Gardelka.

Stromy k prodeji

V současnosti proto spíš jednotlivé stromy nabízejí k prodeji. „Zájemcům prodáváme stromy nastojato, to znamená pouze jejich úrodu. Stačí se zastavit na cestmistrovství ve Vyškově nebo ve Slavkově u Brna. Ceny se pohybují kolem dvaceti až třiceti korun za strom. Na takto prodaný strom pak umístíme cedulku s nápisem prodáno,“ řekl Gardelka.

Ovocných stromů u silnic však už stejně zřejmě bude jen ubývat. „Snažíme se je rušit. Pokud nahrazujeme starý strom novým, už tam dáváme neovocný druh,“ poznamenal Gardelka. Zároveň také vyvrátil fámu, že by ovoce natrhané u silnic obsahuje nadměrné množství olova. Stačí ho prý jen pořádně umýt.

Na ovoce u silnic mají často spadeno i lidé, kteří si úrodu nezaplatili. „Občas si lidé stěžují, že jim někdo očesal zaplacený strom. S tím ale nic nenaděláme. Zrovna nedávno přistihli naši zaměstnanci při inspekci silnice partu, která bez povolení sklízela jablka. Byli tak agresivní, že naši zaměstnanci museli dokonce zavolat městskou policii,“ připomněl Gardelka.

Kromě přestupku proti majetku se sběrači můžou dopustit dalších prohřešků. A to i ti, kteří ovoce sbírají oprávněně. Často totiž nechávají svá auta zaparkovaná na silnici hned u stromu, jehož úrodu sklízí. „Pokud stojí tam, kde nemají, nebo pokud auto brání provozu na silnici, můžou dostat blokovou pokutu. To už záleží na konkrétních přestupcích,“ upozornila mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.