Vypouštěla se zhruba čtrnáct dní. „Museli jsme procházet rybník a sklepávat rybu, což znamená, že ji posuneme směrem k síti na podložku. Samozřejmě jsme v noci hlídali i to, aby někteří nepřišli pro rybu dřív, než vůbec výlov začne," směje se Zabloudil.

Kapři z Vysočiny

Ryby musí s kolegy dostat k hrázi, aby jich v blátě zůstalo co nejméně. Pánové v maskáčích a rybářských pláštěnkách odhadují, že ve vodě je přes dvacet metráků násadového kapra a amura. „Dva metráky ryb jsme den před samotným výlovem přivezli z Velkého Meziříčí. Jde o čtyři nebo pětikilové kusy, které jsou k prodeji. Překvapil nás candát, který se letos vydařil. Ve vodě byl od jara, uchytilo se jich dost," hodnotí výlov předseda vyškovské místní organizace Moravského rybářského svazu Radoslav Kotík.

Jakmile dnešní výlov skončí, vodní obratlovci půjdou do sportovních vod: Kačence, Chobotu a do vod v Moravských Málkovicích a v Ruprechtově. Drobnější pak míří do chovných vod, které jsou pod správou vyškovské organizace. Rybáři dál operují se sítěmi, přihlížející zbystří, kdykoliv se v podběrácích objeví štika nebo úhoř. „Štik je méně, žerou se navzájem. Používáme okysličovadlo: všichni víme, jak suché bylo léto, takže okysličování teplé vody bylo potřeba. Na to, že ryba v období července a srpna kvůli extrémnímu počasí nerostla, je přesto pěkná," pokyvuje Kotík.

Zvědavost a hlavně čerstvá ryba přilákala rodinu Vyškovana Josefa Veselého. „Přišli jsme pro amura, ryby jsou docela často v našem jídelníčku, manželka nás je učí jíst. Nesmažíme, děláme je v troubě na grilu. Jinam na velké výlovy nejezdíme, stačí nám tyhle menší," svěřuje se muž.

Naopak Jana Vymlátila z Brna, který má ve Vyškově rodinu, překvapil slabý zájem Vyškovanů. „Výlovy mají své kouzlo, kapra si určitě koupím, ale divím se, že se u nádrže otočily jen desítky lidí," zmiňuje Vymlátil.

Atraktivní výlov

Právě to chtějí rybáři změnit. „Výlovů je v regionu málo. Malý Kačenec se bude bagrovat v příštím roce. Naším cílem je rybník zatraktivnit a dělat v něm jednou za dva roky pro Vyškovany pěkný výlov s programem, aby měli důvod přijít a nejezdit na výlovy třeba na Blanensko. Rybník má dvanáct hektarů, ale tím, jak je zarostlý, jich nemá ani šest. Je plný rákosu a bahna," říká Kotík, zatímco jeho kolegy čeká ještě druhý zátah. Rybáři znovu odpustí vodu a šupináče, kteří zůstali v tůňkách a v bahně, už vyberou ručně.

Podobně jako Kačenec ani Jandovka není v uspokojivém stavu. „Kromě odbahnění vyžaduje zpevnění břehů a rekonstrukci hráze. Nádrž hodláme dát do pořádku, aby se voda vypouštěla jen jednou za dva roky. Jandovka má něco přes hektar, rádi bychom z ní měli mládežnický rybník pro děti, aby se na něm naučily chytat," plánuje šéf rybářů.

Jeho mladí nástupci, kteří zrovna pomáhají s vážením ryb a jejich odvozem, to slyší rádi. Stejně jako rodina Josefa Veselého: čerstvou rybu si už nesou domů. Příště přijdou zas.