Přímo v okresním městě si pro nový řidičák přišla jen necelá pětina držitelů. K výměně jich prý zbývá ještě více než pět tisíc.

„Vzhledem k uvedenému počtu se na konci roku může stát, že nebudeme schopni všechny řidičské průkazy vyměnit,“ prohlásil vedoucí kanceláře starosty a tajemníka vyškovské radnice Stanislav Kolařík.

Potíže mohou nastat také ve Slavkově u Brna. Podle tajemníka tamního městského úřadu Pavla Dvořáka většina motoristů tuto povinnost odkládá. Jeho vedení se však snaží řidiče upozorňovat. „Často na lidi apelujeme v našem zpravodaji. Rovněž starosta na to upozorňuje,“ naznačil Dvořák.

Fronty kvůli výměně řidičských průkazů se podle úředníků ale začnou tvořit už velmi brzy. „Lidé si budou chtít tyto doklady vyměnit určitě před a během dovolených. Alespoň to tak bývá každým rokem,“ tvrdil vedoucí Kolařík.

Pokud budou v příštím roce jezdit řidiči bez platných průkazů a zastaví je policisté, s největší pravděpodobností zaplatí pokutu do výše jednoho tisíce korun. „Budeme zřejmě postupovat stejně, jako kdyby člověk zapomněl doklady doma. Tedy jen v případě, že kvůli tomuto problému nedostaneme nové směrnice,“ informoval mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Pro nový řidičák si motoristé musejí přijít osobně na odbor dopravy, kde vyplní jednoduchý tiskopis. Potřebovat k tomu budou občanský a řidičský průkaz a jednu fotografii. Výměna je zdarma, pokud současně nedochází k nějaké změně oproti původnímu dokladu.