Svoboda je strojař a navíc se zajímá o ekologii. Díky tomuto spojení vyvinul zařízení na výrobu elektrické energie. „Není to vlastně nic nového. Je to elektrárna se svislou osou otáčení,“ vysvětlil vynálezce.

Jde o vylepšenou turbínu s rotorem ve tvaru písmene H, takže stroj není závislý na směru větru. Aby byla taková elektrárna účinná, musí mít velký průměr a hlavně výšku, aby dosáhla na dostatečné proudění vzduchu. Současné elektrárny jsou ale vysoké jen tolik, aby nedošlo k jejich zhroucení. Tím se podle Svobody dociluje jen malých výkonů. Jeho vylepšení spočívá v principu elektromagnetického polštáře, v jakém jezdí elektrovlaky, který má zajistit lepší stabilitu.

Běžné elektrárny mají osu otáčení vodorovnou. To jsou staré známé stopadesátimetrové stožáry.
V současnosti se větrné elektrárny stále víc rozšiřují i v České republice. Dosahují ale výkonu maximálně tři megawaty. Podle Zdeňka Svobody to není mnoho. Jeho turbína je údajně daleko výhodnější. „Nemá cenu stavět obří větrníky, když jsou stejně nezajímavé a drahé. Loni v létě jsem podal užitný vzor na úřad průmyslového vlastnictví, což je na úrovni patentu,“ řekl Svoboda.

Ale posléze ho čekal šok. Jen čtyři měsíce na to se na internetu dozvěděl, že tento nový systém budou vyrábět Číňané. „Nejde mi do hlavy, že podobný nápad zveřejní dva lidé v jednom roce. Kdoví, jestli nakonec nedošlo k nějakému úniku informací,“ kroutí hlavou vynálezce z Komořan.
A tak, jak sám řekl, pustil nápad k vodě a začal pracovat na jiném systému. Na úřadě patentového vlastnictví ho přihlásil letos v dubnu.

„Je to ta samá konstrukce, ale elektromagnety nahradily plovoucí komory. Ty se otáčejí v kruhovém kanálu a padesáti i stotunové monstrum tak snadno nadzvedávají. Zatímco Číňané staví elektrárnu o průměru deseti fotbalových hřišť, mně stačí průměr čtyřicet metrů,“ vysvětlil konstruktér.
Objasnil, že největší ztráty vznikají obvykle při tření, ale jeho systém pracující na systému Archimedova zákona tření odstraní.

„Tím by se měl vyřešit hlavní problém, který u původních elektráren spočíval v tom, že stožáry byly vysoké, slabé a nestabilní,“ pochlubil se Svoboda.
Podle jeho návrhu navíc v podzemí podstavce budou až čtyři generátory. Když nebude foukat vítr, můžou pohybovat turbínou lodní šrouby ve spodní části plovoucích komor.

Podle Svobodových slov je o jeho vynález zájem. Oslovilo ho prý už několik firem, které se chtějí s principem seznámit.
Svoboda se ale dušuje, že se neřadí mezi podnikavce, kteří cítí v alternativních zdrojích energie v budoucnosti velký byznys. Ví ale, že v krátké době bude energie nedostatek, a ve využití energie z větru tuší obrovský potenciál.