Krátce před pondělním polednem zaregistrovali lidé v části Jihomoravského a Zlínského kraje problémy s dodávkou elektřiny. Podle mluvčího společnosti E.on Lubomíra Budného došlo k problému v jedné z rozvoden.

„Ihned jsme začali pracovat na postupném obnovování dodávek elektrické energie zákazníkům. Obnovené byly do třiceti minut," sdělil Budný.

Za pondělní výpadky zřejmě může nehoda v rozvodně v Sokolnicích u Brna. „Při provozních pracích na elektrickém zařízení jedné z rozvoden na našem distribučním území došlo k poranění pracovníka dodavatelské společnosti elektrickým proudem. Postiženému byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byl předán k dalšímu ošetření do péče zdravotníků. Příčiny nehody jsou předmětem dalšího prošetřování a vzhledem k tomu aktuálně nemůžeme sdělit žádné bližší okolnosti," upřesnil Budný.

Podle zjištění Deníku jeden z pracovníků subdodavatele údajně najel pracovní plošinou do nadzemního elektrického vedení. Na místě přistával záchranářský vrtulník.

Záchranáři na místě ošetřovali těžce popáleného mladého muže. Úraz podle nich způsobil pravděpodobně elektrický proud. „Pacienta jsme zaintubovali, napojili na řízenou ventilaci a v kritickém stavu jsme jej nakonec sanitkou odvezli na popáleninové centrum do brněnské Fakultní nemocnice," popsala mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Na místě byli v pondělí také policisté. „Zabýváme se okolnostmi vzniku úrazu pracovníka na rozvodně. Zjišťujeme, do jaké míry může mít souvislost s výpadkem elektřiny a zda byl spáchán trestný čin. Budeme spolupracovat s Inspektorátem bezpečnosti práce," uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Bez proudu byli lidé například v Bučovicích nebo Křenovicích na Vyškovsku, v Želešicích na Brněnsku a výpadek postihl i další místa napříč dvěma kraji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dva vrty u Oslavan zjistí, jak využít důlní vodu. Pomůže zásobovat region

S hloubením průzkumných vrtů začali v pondělí v oslavanské místní části Padochov. | Video: Deník/Michal Hrabal