VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyprat si nebo dostat zdarma polévku? Těžko

Vyškov – Azylový dům Znojmo, který nově pomáhá ženám v těžké životní situaci, noclehárna pro muže Blansko, Nízkoprahové denní centrum Břeclav, které potravinovým a hygienickým servisem podporuje lidi, kteří ztratili střechu nad hlavou, nebo třeba Domeček Hodonín, který je v kontaktu s lidmi, kteří se ocitli v životní krizi. Vyškov v téhle otázce podle odborníků zaostává.

19.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Vadí mi, že jsme prakticky jediná služba, která pracuje se sociálně vyloučenými. Kdyby ve Vyškově nezačal fungovat IQ Roma servis, byli bychom jediní, kteří mají vyloženě negativní téma. Klienty bohužel nemáme kam odkázat. Když přijde, že nemá kde složit hlavu, nedokážeme mu pomoct. Ve Vyškově chybí noclehárna, centrum denních aktivit, nikdo neposkytuje hygienické zázemí. Nejbližší variantou je Brno. Jenže když klient nemá peníze na vlak nebo autobus, je to problém," zdůraznila vedoucí Drogové služby Vyškov Zuzana Krátká. To, že záchranná síť pro lidi v těžké životní situaci ve Vyškově schází, potvrdila i Silvie Elsnerová, která má v IQ Roma servisu na starosti sociální služby pro dospělé.

Má klienty, kteří se s něčím takovým opakovaně setkávají. „Je to obrovský problém. Ubytovny jsou plné, krizové bydlení schází. Tím, že jsou Romové, je to pochopitelně ještě obtížnější. Nějaká služba, kde by se mohli třeba umýt, chybí. Vím, že v jiných městech neziskovky organizují například rozdávání neprodaných poledních menu," naznačila Elsnerová.

Celé rodiny

Její kolegyně, pedagogická pracovnice Markéta Círová, naznačuje, že problém se netýká pouze jednotlivců. „Setkávám se s klienty, kde už je jejich situace opravdu těžko udržitelná. Je to zoufalé. Připravujeme se na situaci, co by dělali, kdyby skutečně přišli o bydlení. U Romů je rozdíl v tom, že jsou schopní se semknout a rodiny si mezi sebou podstatně víc pomáhají," poznamenala Círová.

Krátká ve Vyškově vnímá jako velký problém alkoholiky. „Troufám si tvrdit, že ve Vyškově je velké množství závislých na alkoholu. Potkávám je neustále, když potřebují pomoc, poskytneme jim ji, ale není to naše primární skupina. Narkomanů, kteří by potřebovali hygienické zázemí, myslím tím sprchu, možnost si vyprat, je do desíti. Mnohem víc jich je ale právě z řad alkoholiků," připomněla Krátká.

Upozornila, že když Vyškov porovná se srovnatelně velkými městy, je zvykem, že takové služby poskytují. „Nějaké denní centrum je základ. Spousta našich klientů má přidruženou závislost, a to patologické hráčství. Ani v tomhle směru pomocná služba ve Vyškově není. Nejblíž je opět Brno," dodala vedoucí služby spadající pod obecně prospěšnou Společnost Podané ruce.

Naznačila, že jakmile se Drogová služba Vyškov přestěhuje do prostor zámku, plánuje poskytovat anonymním gamblerům pomoc.

Podle vedení města je problém především v penězích. „Myšlenky jsou to dobré, ale realizace je samozřejmě velmi obtížná. Nejen vzhledem k penězům, ale i lokalitě, ve které by něco takového mohlo vzniknout. Azylový dům se zázemím si ve Vyškově v praxi nedokážu představit, navíc si musíme uvědomit, že je to problém spíš jedinců," prohlásil vyškovský starosta Karel Goldemund.

Shodnou se

Podobný názor zastává také opoziční zastupitel Radek Mikulka. „Osobně si myslím, že problém to není ve Vyškově zatím tak velký. Prostě ještě nejsme v situaci, ve které jsou jiná města. A to nemyslím jen výhradně ta, ve kterých panuje například velká nezaměstnanost," poznamenal zastupitel.

Nasazení dalších neziskových organizací by se ale rozhodně nebránil. „Nemám přehled o tom, kolik lidí by o takovou pomoc stálo, nicméně bych dával přednost neziskovým organizacím, které by s podobnými aktivitami měly zájem ve městě pracovat. Samozřejmě s tím, že by je město podporovalo," upřesnil.

Podle Krátké pozornost v sociálních otázkách ve Vyškově směřuje zejména na starší lidi. Úsměvné jí pak přijde, když se ve městě každoročně koná Den sociálních služeb. „Mezi fotkami ukazující péči o důchodce máme stánek s injekčními stříkačkami. Lidé se přijdou podívat, ale náš stoleček vždycky velkým obloukem obcházejí. Zájem chybí. Vyškov je v téhle otázce hodně konzervativní, mnohdy ani netuší, že nějaký preventivní program, jako je ten náš, ve Vyškově funguje," pokrčila rameny Krátká. Ocenila nicméně, že město službě každý rok finančně pomáhá.

To, že pomoc cílí především na starší ročníky, vyškovský starosta částečně potvrdil. V rámci politického klubu uvažují nad volnoaktivitami právě pro důchodce. „Třeba na Polní 5 pro ně prakticky vůbec nic není. O tom bychom se chtěli bavit. Padl i návrh zřídit řekněme takovou lidovou jídelnu. Co si budeme namlouvat, spousta lidí existenční problémy má. Nedokážu si to však v praxi moc představit," dodal Goldemund.

Autor: Michal Kočí

19.5.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní laboranti 19 660 Kč

Zdravotní laboranti Zdravotní laborant pro oddělení klinické biochemie. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19660 kč, mzda max. 26870 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: ukončené vzdělání v oboru zdravotní laborant /SZŠ, VOŠ ,bakalářské vzd./, registrace k výkonu práce bez odborného dohledu/platné osvědčení k výkonu zdravotnického povolání, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost ze státu, kde uchazeč posledních 6 měsíců pobýval, Zaměstnavatel nabízí: perspektivní zaměstnání v příjemném pracovním prostředí, možnost profesního růstu, 5 týdnů řádné dovolené + 1 týden dodatkové dovolené, práce v laboratoři vybavené dle současných technických požadavků, příspěvek na stravování., Kontakt: Halámková Hana MUDr. prim. OKB, tel.: 517 315 440, e-mail: halamkova@nemvy.cz, nebo Soňa Stuchlíková - vedoucí laborantka, tel: 517 315 444, e-mail: stuchlikova@nemvy.cz kontaktovat telefonicky nebo e- mailem v době 7-15:30 hod. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Hana Halámková, +420 517 315 440.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Výrobní dělník/ce vzduchotechnického potrubí. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení, výhodou vzdělání v oboru strojní zámečník, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, výroba kulatého a hranatého potrubí-stříhání, falcování, vysekávání, bodování, vyvrtávání, nýtování, ohraňování, lisování, vypalování dílů, ohýbání, řezání, tmelení a balení, Kontakt: Žočková Zlatomíra, tel.: 545 229 480, 7-15 hod, e-mail: uctarna@mvt.cz nebo osobně na výběrovém řízení-bude upřesněno. Pracoviště: Moravská vzduchotechnika, s.r.o., Československé armády, č.p. 1081, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Zlatomíra Žočková, +420 545 229 480.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, Popis práce: PP na dobu určitou, pomocné práce po stavbách (čištění fasád, příprava materiálu, úklid), práce i v jiných okresech, Kontakt: Miroš Zdeněk, tel.: 602 782 314, e-mail: rekonstruktiva@tiscali.cz. Pracoviště: Rekonstruktiva spol. s r.o. - pracoviště račice, 683 05 Račice-Pístovice. Informace: Zdeněk Miroš, +420 602 782 314.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči Svářeči CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, platný úřední svařečský certifikát způsobilost dle ČSN EN 287-1 pro tloušťku materiálu min 14mm (Svářeči CO2), dobrý zdravotní stav, pro dobrou spolupráci s vedením znalost vietnamštiny výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, Kontakt: Huong Nguyen Cong, tel.: 601 388 883, e-mail: luongai@seznam.cz, v případě zájmu zasílejte životopisy spolu se svářečským certifikátem způsobilosti na uvedený e-mail. Pracoviště: Viet job s.r.o. rousínov, Mlékařská, č.p. 841, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Nguyen Cong Huong, +420 601 388 883.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelba v Brně: Postřelený ve vážném stavu, policisté už pachatele zadrželi

Nový seriál Naše školka připomene dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vyjdou v tištěném vydání Deníku Rovnost.
AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Cesta je kvůli objížďce mnohem delší, bouří se lidé z obcí na trase

Vyškovsko – Do Vyškova za prací dojíždí denně David Novotný z Bučovic. Od ledna najede víc kilometrů než obvykle. Kvůli opravám mostu silničáři uzavřeli cestu přes nedaleké Kojátky. Pracovat tam budou déle, než měli. „Původně mi to nevadilo, teď je to katastrofa. Když jezdím přes Kozlany, jedna strana je částečně uzavřená, protože tam opravují kanalizaci. Ve špičce je to hrozné,“ řekl Novotný.

AKTUALIZOVÁNO

Chatová osada je stále nebezpečná. Zákaz vstupu potrvá až do odvolání

Blanensko, Vyškovsko – Dramatický víkend prožili chataři v rekreační oblasti mezi obcemi Suchý a Velenov na Blanensku. Silný vítr tam vyvracel vzrostlé smrky. Podle některých majitelů chat k tomu nemuselo dojít. „V katastru nemovitostí je dvojí zápis. Stromy jsou zároveň na pozemcích obce Suchý i Lesů ČR,“ řekla Deníku Rovnost žena z Boskovic, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce ji zná.

Co rok, to oprava. Kříže Drysičtí nechávají postupně restaurovat

Drysice - S restaurováním křížů začalo vedení Drysic v roce 2016. Pokračovalo i v následujícím roce a ani ten letošní nebude výjimkou. „Zaměříme se na v pořadí třetí kříž. Oprava jednoho stojí přes sto tisíc korun. Dotace, které dostáváme, většinou pokryjí kolem pětačtyřiceti procent. Zbytek doplácíme z rozpočtu,“ sdělila starostka Drysic Iva Marková.

Sprejeři počmárali rozhlednu Chocholík u Drnovic

Drnovice - Neznámí vandalové se už delší dobu zaměřují na rozhlednu Chocholík u Drnovic. Podle drnovického místostarosty Jiřího Dvořáka se neznámý sprejer na stavbě za šest a půl milionu korun vyřádil naposled minulý týden. „Nějaké nápisy se tam objevily už dřív, řešíme jejich odstranění,“ ujistil místostarosta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT