Práce zahájila společnost EFG (Energy financial group, pozn. red.) letos v srpnu za účelem výroby biometanu. Její zástupci v pondělí informovali, že ve Vyškově pokračují instalace technologií pro nový fermentor, osazení homogenizačních nádrží a dokončení výstavby administrativní budovy.

| Video: Youtube

„S přestavbou naší stanice postupujeme poměrně rychle. Za krátkou dobu jsme dokončili řadu stavebních prací, především na betonové jímce fermentoru, který je pro produkci bioplynu z bioodpadu klíčový,“ přiblížil technický ředitel EFG Pavel Bureš.

Pro eliminaci zápachu ze zpracovávaných odpadů získala hala novou vzduchotechniku s čištěním vzduchu a technologií na automatickou separaci odpadu od původních obalů.

„Abychom usnadnili svoz a manipulaci s odpadem, za halou vznikl také přístřešek s vozovým parkem naší dceřiné společnosti EFG Waste logistic. Věříme, že technická přeměna stanice bude dokončena už zkraje příštího roku a během druhého kvartálu naplno spustíme výrobu biometanu,“ dodal Bureš.

Pro spuštění produkce zeleného plynu budou do konce prvního čtvrtletí následujícího roku připravené technologie. Pracovníci se zaměří na instalaci jednotky pro výrobu biometanu a vybudování vysokotlakého těžebního plynovodu k propojení s distribuční soustavou.

Náklady dosahují na dvě stě milionů

Dále budou pracovat na montáži linky do nové příjmové haly odpadu, instalaci nových plynojemů na stávající fermentory a propojení jednotlivých komponent vnitroareálovými rozvody.

Náklady přestavby stanice EFG Vyškov BPS na moderní biometanovou stanici dosahují na dvě stě milionů korun. Provozovatelé se nadále zaměří na využití biologicky rozložitelného odpadu, nikoli účelově pěstovaných plodin.

Biometan je vyčištěný bioplyn, který obsahuje alespoň pětadevadesát procent methanu. Svým složením je identický se zemním plynem, rozdíl je pouze ve způsobu jeho vzniku.

„V Česku má biometan velký potenciál. Do roku 2030 by mohl nahradit deset až patnáct procent tuzemské spotřeby zemního plynu pro potřeby vytápění i silniční dopravy,“ prohlásil před časem Ivo Jirovský ze společnosti GasNet.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyškov zpíval koledy s Deníkem. Podívejte se, jak to vypadalo na náměstí

Vyškov se přidal k tradiční akci Česko zpívá koledy s Deníkem. | Video: Stanislav Mrázek