Setkání nazvané Tenkrát ve Slavkově oživí v centru města a v okolí barokní památky hned tři novinky. „Na první den, v pátek 4. prosince, jsou přichystané noční prohlídky zámku. Od půl deváté večer odstartuje zámecký bál, stejně jako prohlídky nabídne pohled na život šlechty v tehdejší době. V každé místnosti budou kostýmovaní herci a ukážou, jak se tehdy žilo," uvedla vedoucí programového oddělení památky Jana Slouková.

Předcházet tomu bude obsazení města spojeneckou armádou. Čtvrtá kolona přijde od Olomouce. Na zámeckém nádvoří se tak sejdou zástupy vojáků a lidu, aby přivítali rakouského císaře a ruského cara. „S jeho veličenstvy si můžou zatancovat i přihlížející diváci na lidové veselici," poznamenala Slouková.

Nastupujícímu mrazu se naopak můžou vyhnout návštěvníci, kteří následující den zavítají do Kina Jas. Zdarma uvidí filmovou přehlídku s napoleonskou a vojenskou tematikou. „Sobotní večer vyvrcholí v zámeckém parku světelnou show: ohňostrojem s videomappingem promítaným na průčelí zámku. Na zdech památky, které v uvozovkách ožijí, odvyprávíme příběh bitvy u Slavkova," prohlásila slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Směr audiovizuálního umění si nenechá ujít třeba Blanka Nejedlá. V létě stihla promítání dokumentu o Berthierovi, který byl Napoleonovou pravou rukou. „Nápad s projekcí na zdech zámku mě oslovil, v srpnu ve městě panovala výborná atmosféra. Teple se oblékneme a na letošní program si s manželem určitě zajedeme," slíbila žena.

Teplo jí bude možná i z předvánoční atmosféry, která bude podle organizátorů ve městě panovat. Lidé se zahřejí teplými nápoji, před zimou se na chvíli schovají uvnitř památky, kde se dozví zajímavosti z historie bitvy tří císařů, ohřejí se také u ohňů na náměstí i na nádvoří. „Ulicemi budou pochodovat bubnující vojáci. Návštěvníci můžou na zámek vyjet bryčkou. V centru města se objeví markytánky, šlechta i prostý lid. Centrální náměstí, přilehlá Husova ulice a zámecké nádvoří se promění v dobové město. Řemeslníci, kteří přijedou i ze zahraničí, předvedou na jednom z největších předvánočních jarmarků své umění," vyjmenovala Slámová.

Připomínce vojenského střetnutí u Slavkova, které bylo uznávaným dílem taktiky a platí za jednu z nejznámějších bitev, jež se na území Moravy odehrály, samozřejmě nesmí chybět velké vojenské manévry. V proměněném centru města se střetnou vojáci, v parku budou mít cvičiště. „Jde o výročí, vzpomínka tak bude větší a pompéznější. Nemalá část vojáků, kteří si bitvu na různých místech připomenou, se účastní i slavkovského programu. Očekáváme odhadem asi dvě stě padesát účastníků. A zhruba třicet koní, víc se jich do města jednoduše nevleze. Můžu slíbit, že už jen díky bálu nebo vojenským manévrům se návštěvníci do historie vnoří velmi silně," řekl Ivan Vystrčil z němčanské stáje Acaballado, která znovu zajišťuje vojenskou část akce. Sobotu pak o půl osmé zahájí salvy z děla z kopce Urban. Celý den budou přichystané krátké ukázky: výcviku vojáků, rané scénky, představení kočárů.

Obsazení radnice

Část náměstí pokryje sláma. „To aby se návštěvník nejen díky jarmarku opravdu cítil jako v roce 1805. V šest večer se pak do města dostane francouzská armáda, diváci se dočkají jednoho z vrcholů programu: boje o radnici," informoval Vystrčil, který na následující dopoledne nachystal i bitevní ukázku v parku v Sokolnicích na Brněnsku.

To hlavní se pak odehraje také mimo Vyškovsko. Rekonstrukce bitvy pod kopcem Santon od sobotní druhé hodiny odpoledne počítá s účastí 2 000 vojáků v dobových uniformách a sto dvaceti koní. Když se vzpomínalo při 200. výročí bitvy u Slavkova v roce 2005, přijeli dobrovolníci ze čtyřiadvaceti zemí světa.

Setkání Austerlitz 2015 se znovu zúčastní i Mark Schneider v roli císaře Napoleona. Pořadatelem je společnost AusterlitzPro, která už je přes dva roky se Slavkovem ve sporu. Na vině je původní výstava Napoleon-Austerlitz, jejíž kvality autoři libreta napadli krátce po jejím otevření na jaře v roce 2013. Na rekonstrukcích válečných událostí tak strany nespolupracují.

Program Vzpomínkových akcí ve Slavkově u Brna

pátek, 4. prosince

17:00 Obsazení města spojeneckou armádou

20:00 Příjezd rakouského císaře a ruského cara, lidová veselice

20:30 Zámecký bál a speciální noční prohlídky zámku

sobota, 5. prosince

9:00 – 19:00 Předvánoční jarmark

10:00 – 19:00 Filmová přehlídka filmů s vojenskou a napoleonskou tématikou

10:00 – 16:00 „Tenkrát ve Slavkově" – ukázky vojenského výcviku a bitevních střetů

10:00 – 16:00 Kostýmované napoleonské prohlídky zámku

18:00 – 18:45 Bitevní ukázka obsazení radnice armádou

20:00 Defilé vojáků městem

20:10 – 20:45 „Slavkovské nebe" – ohňostroj a videomapping