Z loňska a de facto nejen z něj však mají ve Slavkově ještě jeden rest, který chtějí v nadcházejících letech vyřešit. „Asi každá vesnice na Slavkovsku má pomník padlých v první světové válce, nebo pomník společný obětem obou válek. Žádný takový však není v samotném Slavkově, a to vnímám jako velký nedostatek. Chtěl bych tedy prosadit, aby ve městě taková připomínka vznikla, a to do příštího výročí," naznačil vydavatel slavkovského zpravodaje Bedřich Maleček.

Jubileem má na mysli sté výročí konce první světové války v roce 2018. Malečkův návrh vzalo vedení radnice v potaz. „Do loňska, tedy do výročí začátku války, jsme pomník zrealizovat nestihli. V následujících třech letech to ovšem určitě chceme napravit a při stoletém výročí konce první světové války odhalit důstojný památník slavkovským obětem," slíbil starosta města Michal Boudný.

Zatím bude radnice pracovat na rekonstrukci pomníku čtrnácti vojínů a dvou důstojníků z řad rudoarmějců v zámeckém parku. Na tu jim přispěje odbor pro válečné veterány dotací přesahující sto tisíc korun, přičemž cena celého zásahu se bude pohybovat okolo sto třiceti tisíc. „Tento válečný hrob je poměrně neobvyklý tím, že jsou pod ním skutečně uložené ostatky vojáků, třebaže se ani nenachází na hřbitově," poznamenala mluvčí Veronika Slámová. Starosta doplnil, že jako každý rok se uctění památky vojáků uskuteční 26. dubna.

Ve stejný den se vzpomínková akce uskuteční také v Letonicích. Tam už pomník obětem obou největších válečných konfliktů zrekonstruovali minulý rok. Právě u něho vedení vesnice uspořádá pietní akt. „Kromě položení věnců se u něj bude držet také čestná stráž. Chystáme i uctít památku sovětských vojáků, kteří mají další pomník na obecním hřbitově," prohlásil starosta obce Jiří Skokan.

Minulý rok Letonice uspořádali i výstavu militarií, letos ji chtějí zopakovat. Stane se tak ale oproti výročí se zpožděním, až 5. září. „Rádi bychom výstavu spojili s opětovnou rekonstrukcí bitvy Midway na místním rybníku. Poprvé před čtyřmi lety měla velký úspěch. Záležet ale ještě bude na penězích," podotkl letonický starosta.

Akce k 70. výročí osvobození obcí se uskuteční také v Habrovanech. Ve spolupráci s obcí, která přispěje částkou dvanácti tisíc korun, ji 2. května uspořádá šermířská restaurace Kdysi. Zahájit oslavy plánují výstavou v sále víceúčelové budovy. „K vidění budou různé dobové nálezy z Habrovan. Mimo jiné i část vlaku, který na blízké železniční trati tehdy někdo vyhodil do povětří," řekl jeden z pořadatelů Jiří Simandl.

V zámeckém parku pak bude program pokračovat simulací bitvy. „V té se představí asi patnáct Rusů, patnáct SS manů a šest příslušníků československého odboje. K vidění bude bojové vozidlo, dělo i výbuchy min. Chybět nebude ani doprovodný program pro děti," dodal Simandl.

Už tři čtvrtě roku se připravuje na oslavy výročí i Klub vojenské historie Kučerov. Budou pouze trochu opožděné: pořadatelé je totiž chtějí spojit s tradičním vojenským dnem, který na kučerovské střelnici pořádají zpravidla v polovině léta. „Akce tentokrát bude v mnohem větším měřítku než ty předchozí. Účinkovat by mělo asi sto vojáků a pětadvacet kusů vojenské techniky. Operovat budou na větší ploše než předchozí ročníky. Uvidíme, co všechno se nám podaří ještě do léta zajistit, přípravy jsou stále na pochodu," prohlásil místopředseda pořádajícího klubu Ivo Kadlec.