V Krásensku pořádá tamní středisko ekologické výchovy Rychta ve spolupráci s obcí druhý ročník oslav podzimu. Akce se totiž už vloni osvědčila. „Letošní ročník přináší dvě hlavní novinky. Zatímco vloni jsme vysazovali jabloně a hrušně, letos to budou třešně a slivoně. V případě třešní zasadíme opět staré tradiční odrůdy, jež nám dodává jeden pěstitel z Bojkovic. U švestek to ale kvůli chorobě šarce není možné. Vysadíme také nějaké keře, aby měli potravu i ptáci,“ informoval pracovník Rychty Michal Řepík.

Další změnou je téma přednášky. Vloni promluvil znalec starých ovocných odrůd, letos si na své přijdou v neděli také milovníci zahrádkaření. Akci totiž doprovodí přednáška odbornice Heleny Vlašínové, autorky knihy Zdravá zahrada. „Bude to vlastně takový návod pro zahrádkáře, kteří si chtějí vypěstovat zeleninu a ovoce bez chemie,“ nastínil Řepík.

Krásenské oslavy podzimu doprovodí ještě další program, například sobotní drakiáda pro děti. Už včera Rychta uspořádala kurz podzimních vazeb s tematicky laděným programem pro nejmenší.

Zatímco v Krásensku si užijí hlavně milovníci ovoce, skalní masožravci určitě zamíří do Slavkova u Brna. Triáda podzimních akcí zaměřených spíš gastronomicky dnes vrcholí soutěží Tlačenka Open, která slaví podobně jako krásenská akce druhé narozeniny. Získala si už nicméně velkou oblibu podobně jako pivní štafeta Slavkovská pípa a soutěž o nejlepší kotlíkový guláš.

Akce se koná dnes v restauraci Klobouk zhruba od 18 hodin. Soutěžit se bude samozřejmě o nejlepší domácí tlačenku. „Hodnotí se vzhled v řezu, chuť, vůně a soudržnost tlačenky. Obaly, tedy umělá střeva, soutěžící dostanou společně s přesnými pokyny u obsluhy. Vzorek musí vážit aspoň jeden kilogram a zhodnotí ho odborná porota složená z řezníků ze Slavkova a okolí i amatérských degustátorů z řad návštěvníků restaurace,“ uvedla organizátorka akce Monika Šemorová.

Doplnila, že vítězové získají padesátilitrový sud piva. Zvláštní odměnu dostanou i ti, kdo se nejvíc zalíbí amatérské porotě.

V premiérovém ročníku této originální soutěže zvítězil ze šestnácti vzorků se svou tlačenkou Pavel Krátký a Josef Skoupý. Podle nich především díky tomu, že se jim podařilo správně odhadnout dávku soli.

Oslavy podzimu Krásensko

sobota

13.30 drakiáda pod Holým vrchem

14.30 výsadba 60 dřevin v sadu nad čističkou

neděle

13.30 – 15.30 seminář o zdravé zahradě pod vedením Heleny Vlašínové

Zdroj: Rychta Krásensko