V současné době pečuje o jejich počáteční vzrůst. Obce, ke kterým obnovované území sahá, jsou s výsledkem spokojené.

Větrolamy začala lesní správa obnovovat už loni. „K vytěžení starého dřeva došlo už loni, letos jsme provedli novou výsadbu a právě dokončujeme vyžínání trávy, která by mohla bránit mladým sazenicím ve vzrůstu,“ popsal aktuální stav obnovy vedoucí bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Obnovované území leží v blízkosti Kroužku, Rostěnic a Lysovic. Akci doprovázely ze začátku stížnosti. „Lidi z Kroužku si stěžovali, proč kácíme zrovna u nich a ne někde jinde. Tyhle stížnosti ovšem později utichly,“ uvedl Pavlík.

Slova místostarosty Rousínova, který obsahuje Kroužek jako svou místní část, dávají vedoucímu bučovické správy zapravdu. „Ke stížnostem skutečně docházelo, protože při mýcení starého větrolamu byla užita těžká technika a byl tam nepořádek. Firma ale všechno uklidila a dala do pořádku, takže s tím není problém,“ řekl rousínovský místostarosta Jiří Petřík. Vedení obce naopak akci vítá. „Větrolamy měly čtyřicet let a to je přesně doba, po které je potřeba obměnit dřeviny, ze kterých větrolamy jsou. Lesní správa na to patřičně zareagovala,“ pochvaloval si místostarosta. Vykácené staré topoly nahradí nově javory, duby, moruše, třešně, případně další druhy stromů.

V hrozném stavu

Podobně vidí situaci i radnice v Lysovicích. „Určitě je dobře, že k obnově dochází. Když je kácení starých stromů doprovázeno výsadbou nových, rozhodně s tím nemáme problém,“ přidal se lysovický starosta Zdeněk Gryc. Staré stromy byly navíc podle starosty nebezpečné. „Některé stromy v blízkosti dědiny byly v hrozném stavu a při bouřkách padaly,“ dodal.

Projekt obnovy větrolamů je financován s pomocí státu i Evropské unie. Lesní správa získala z operačního programu Životní prostředí téměř čtyři miliony korun, Státní fond životního prostředí přidal dalších dvě stě tisíc. „Chod akce je i z finanční stránky bezproblémový. Dílčí práce jsou průběžně propláceny z obdržených dotací,“ vyjádřil k platebním otázkám vedoucí bučovické správy.

Obnova bude kompletně završena na konci příštího roku. „V dalších měsících ještě musíme zajistit bezproblémový růst mladých stromů a kultivaci jejich okolí,“ uzavřel Pavlík.