Přibližně osmnáct set rodin z okresního města už neplatí nájemné, ale bydlí ve vlastním. A přibudou k nim další. Vyškovští zastupitelé jednomyslně odsouhlasili privatizaci dalších.
Vlastního bydlení se tak dočkají lidé ze sídliště Na Hraničkách, Víta Nejedlého, Smetanova nábřeží a také Tyršovy a Sportovní ulice. „Zájem obyvatel byl velký. Proto jsme se rozhodli pro další privatizaci,“ objasnil místostarosta Luboš Kadlec.
Jak uvedla mluvčí Městského úřadu ve Vyškově Dana Bednářová, počet privatizovaných bytů se do konce letošního roku možná ještě zvýší. „Zastupitelé zasednou k jednání ještě v listopadu a prosinci. Ke schválení by mělo jít ještě přibližně dalších dvě stě deset bytových jednotek,“ potvrdila Bednářová.
Pokud zastupitelstvo schválí prodej, bude rozprodaná drtivá většina městských bytů. „Harmonogram, který byl pro privatizaci nastavený, se zcela změnil. Obyvatelé v mnoha případech požádali o přesunutí prodeje jejich bytových domů na dřívější období. Proto se prodeje urychlily,“ doplnila Bednářová.
Jedním z důvodů, proč lidé chtějí byty kupovat tak rychle, je nízká cena. Přestože radnice nedokáže uvést cenu za metr čtvereční, protože částka za bytovou jednotku se odvíjí od odhadní ceny, nájemníci ji dostávají takřka „za pusu“. Město je prodává s šedesátiprocentní slevou. „Dalo by se ovšem říct, že za byt v privatizaci Vyškovan zaplatí v průměru sto padesát tisíc korun,“ odhadla mluvčí.
Privatizací bytů přiteče do městské kasy přibližně osmdesát milionů korun. Poputují do takzvaného Fondu bydlení, ve kterém je už teď asi tři sta třicet milionů. „Peníze, které jsou ve fondu, jdou opět do bydlení. Například teď dělníci opravují bytovku v Puškinově ulici. Město je ovšem může použít i na úpravu sídlištních ploch v okolí domů,“ vysvětlila Bednářová.
Na svém posledním zasedání ovšem zastupitelé nadhodili otázku, jestli by peníze nemohly jít také do jiných oblastí. „Původně měla zůstat v majetku města asi třetina bytů, dnes už je to jen šestina, což je bezmála šest set jednotek. Zcela určitě do nich nebude nutné investovat tolik peněz, kolik je teď ve Fondu bydlení,“ myslí si vyškovský zastupitel František Adamec.
Podle něj by město mohlo peníze využít například na řešení problémů s dopravou nebo na opravu sportovních či kulturních zařízení. „Dali jsme tedy městské radě za úkol, aby do poloviny února předložila nějaký plán. Bylo by dobré, kdyby nám radní předkládali střednědobý výhled toho, jak s penězi naložit. To by se pak promítalo do rozpočtu každého roku,“ upřesnil svoji představu František Adamec.
Martina Grycová, Aneta Dědičová