Slunečná, Nová, Za Záložnou, Karla Kachyni. To jsou názvy nových ulic měst Vyškovska, které před několika dny schválili místní zastupitelé.

V pondělí odsouhlasilo vedení Vyškova názvy dvou ulic. „V lokalitě za ulicí Na Sadě probíhá v současné době výstavba nových rodinných domků. Dokončená má být v letošním roce. V budoucnu tam vznikne také místní komunikace. Vzhledem k tomu, že zástavbu nelze napojit na číselnou řadu ulice Na Sadě, je nutné, aby byla vedena jako samostatná ulice,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Zástavba dostala název Karla Kachyni, podle významného českého režiséra, který se ve Vyškově narodil v roce 1924.

Na Hanáckou ulici v Brňanech bude navazovat ulice Slunečná. Bude v ní asi sedm rodinných domků. „U této ulice vznesli návrh na název Slunečná budoucí vlastníci domů,“ dodala Bednářová.

Vyškovští zastupitelé pojmenovávali ulice po čtyřech letech. Tenkrát v létě 2005 vypsal vyškovský městský úřad anketu. Z ní vzešly názvy čtyř ulic nedaleko Joklovy ulice, a to Bratří Honů, V. Procházky, Měřínského a Dr. Bukovského. V této anketě se objevil i název Karla Kachyni, který využili zastupitelé nyní. V roce 2005 navíc vznikly ulice Pustiměřská v průmyslové zóně na cestě k Pustiměři a Michalovecká ve čtvrti Nosálovice u železniční trati po slovenském městě Michalovce, které je dlouholetým partnerským městem Vyškova. Slovenské Michalovce na oplátku mají ulici Vyškovskou.

V Rousínově minulý týden schválili zastupitelé ulici Za Záložnou ve směru k základní umělecké škole za obchodem Hruška. Je tam zatím sice jenom jeden zkolaudovaný a druhý rozestavěný dům, ale k dispozici jsou parcely pro další dva nebo tři domy. Bylo na zvážení zastupitelů, zda dají ulici nový název, nebo budou pokračovat v číslování Čsl. armády. „Přikláním se k názoru ulici pojmenovat. Číslování by totiž mohlo způsobit potíže s poštou,“ navrhnul se zastupitel Rostislav Bílek.

Nové domy by totiž měli stejná čísla jako sousedé, odlišená pouze písmeny a, b, c a tak dále. Jeho kolegové s ním souhlasili. Na výběr měli z Rybákovské, Učňovské, Úzké, Zadní a Za Záložnou. Přestože se z principu chtějí vyhýbat dvouslovným názvům nakonec přece jenom jednoznačně zvítězilo pojmenování Za Záložnou. Restaurace Záložna je totiž všeobecně známé místo a každý bude vědět, kde novou ulici hledat.

Ve Slavkově u Brna pojmenovávalo zastupitelstvo nové ulice naposledy v roce 2004, kdy vznikla ulice Na Golfovém hřišti, a to na návrh vlastníka tamního golfového hřiště. „V souvislosti s tím, z iniciativy rady města, vznikla ulice U Stadionu, která je příjezdovou komunikací kolem stadionu ke golfu. Na návrh vlastníků nových domů v lokalitě, vedle objektu zvaného tradičně Vila, jsme tamní ulici pojmenovali U Vily,“ řekl Bohuslav Fiala, vedoucí kanceláře tajemníka slavkovského městského úřadu.

Předtím dostaly nové názvy v roce 2002 ulice Pod Vinohrady a Sadová podle tradičního označení lokalit.

V Ivanovicích na Hané před nedávnem stavebníci postavili ulici u autobusového nádraží, kterou zastupitelé pojmenovali Nová.

V Bučovicích v poslední době žádné další ulice nepřibyly. Snad v budoucnu, až v lokalitě Úlehla vyroste nová čtvrť, dostanou i její ulice jména.

Rozrůstají se i vesnice. Například Pustiměř dosud názvy ulic nepotřebovala. V současné době se však staví čtvrť s několika desítkami domků. „Před několika týdny jsme proto v této lokalitě předběžně schválili pojmenování ulic Nová, Pod Oborou, Pod Vodojemem, Zelenohorská, Pruská, Zahradní, Lomená, a Příční,“ řekl starosta Miloš Nevřala.