„Vyškov se prezentuje jako bezbariérové město, a tak jsem s velkým nadšením vyjel s vozíkem a těšil se, že se konečně začlením do společnosti a budu samostatný. Toto nadšení ale skončilo ihned při výjezdu z domova, kde se potýkám s nerovnými chodníky a vysokými obrubníky,“ popsal svoji zkušenost Rambousek.

Svěřil se také se zklamáním, které zažil na poště. „Sice tam je venkovní plošina, ale při zatížení invalidním vozíkem vznikne schodek, který nezvládnu vyjet. Vyřizování se tudíž odehrává před budovou, nebo musím jet na poštu k nemocnici,“ sdělil Václav Rambousek.

Podobný zážitek má muž na vozíku z cesty na finanční úřad. „Po zavolání mi sdělili, že obsluhovat plošinu neumí a znovu jsme vše vyřizovali před budovou. Následně jsem se velmi těšil do kina, které je po rekonstrukci. Tam nastalo veliké zklamání. Znovu jsem bojoval s venkovní plošinou, která je kratší a čidlo brání opěrce ve spuštění,“ zmínil obyvatel chráněného bydlení.

Když se nakonec zadařilo, ani tak ještě neměl vyhráno. „Stejně jsem zůstal před novým výtahem, kam se pro malý prostor nedostanu s vozíkem vůbec. Tak mě napadá otázka, kolik pozvali k nové rekonstrukci vozíčkářů? Následně za mnou přijela rodina a chtěli jsme jít do cukrárny na Masarykově náměstí, kde jsem i tentokrát zůstal před budovou,“ popisoval Rambousek.

Podle vyškovského místostarosty Romana Celého se město dlouhodobě snaží odstraňovat zábrany pro vozíčkáře tak, aby ulice mohli zdolávat s co nejmenšími potížemi. „Je nám nicméně jasné, že zatímco pro chodce jsou třeba pouhé dva centimetry bezvýznamné číslo, pro vozíčkáře mohou znamenat nemalý problém. Samozřejmě nás mrzí, že opakovaně naráží na významné překážky,“ reagoval Celý.

Zmínil, že ať už jde o chodníky nebo budovy, radnice dlouhodobě reaguje zejména na podněty Asociace Paprsek. „Ta ve Vyškově a okolí zásadním způsobem pomáhá ulehčit život osobám se zdravotním postižením. Problematiku nepodceňujeme, nicméně řešení po technické stránce nebo například s ohledem na historický ráz daného objektu není snadné či rychlé. A to je bohužel i případ vyškovského kina Sokolský dům, kdy stavebně-technický stav šachty umožňuje pouze stávající rozměr výtahu,“ vysvětlil Celý.

Místostarosta dále zdůraznil, že u zmíněných soukromých objektů nemá město žádné nástroje, jak bezbariérový vstup ovlivnit. „Nicméně podněty, které se k nám dostanou, majitelům nebo správcům budov předáváme,“ ujistil Roman Celý.

Václav Rambousek jakékoliv zlepšení uvítá. „Myslel jsem, že se konečně ve městě začnu přizpůsobovat svým potřebám. Vyškov sice má senior taxi, ale znovu bez plošiny a já se sám nikam nepřemístím. Teď vím, že i v prezentovaném bezbariérovém městě se bez doprovodu nikam nedostanu a nepřeji nikomu žít s vozíkem v takových podmínkách,“ shrnul vyškovský vozíčkář.

Redakce oslovila také Českou poštu. Její mluvčí Ivo Vysoudil slíbil, že situaci na vyškovské pobočce prověří. „Pokud se jedná o technickou závadu, požádám o nápravu. Ve všech podobných případech lze samozřejmě přivolat zaměstnance pošty a požadavky klientů řešit operativně,“ zmínil Vysoudil.

Připomněl, že poštovní služby si lze v celém tuzemsku vyřídit na bezmála třinácti stech pobočkách a poštách Partner, které jsou zcela bezbariérové a na více než osmnácti stech provozovnách, kde je signální zařízení, kterým si zákazník přivolá obsluhu.