Zastupitelé Vyškova rozhodli, že se město ujme hvězdárny v Marchanicích. Jak bude platit její provoz ani kým ji obsadí, zatím není jasné. Jednoznačný obrázek zatím nikdo nemá ani ohledně stavu a účelu samotného zařízení. Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně od ní dávalo ruce pryč.

„Dalekohled ve vyškovské hvězdárně není zcela způsobilý pro náročnou odbornou práci v astronomii. Pozorovací podmínky se tam stále zhoršují vlivem zvyšujícího se provozu na silnicích. Pracuje tam pouze jeden odborník. Navíc neznáme nikoho dalšího, kdo by ho případně mohl nahradit,“ stojí ve výroční zprávě brněnské hvězdárny z roku 2006.

Starosta Vyškova a zároveň astronom Petr Hájek s tím nesouhlasí. „Nechci tvrdit, že hvězdárna je ve velmi dobrém stavu. Ale to, co je napsané ve výroční zprávě, není tak úplně pravda. Dalekohled je v pořádku, pozorovací podmínky jsou zde také dobré. Nad Vyškovem je totiž asi šestkrát temnější obloha než v Brně,“ obhajoval vyškovskou hvězdárnu Hájek.

Na tyto rozpory poukazuje vyškovský zastupitel Radek Mikulka, kterému se současný stav hvězdárny moc nelíbí. „Starosta tvrdí něco jiného než výroční zpráva brněnské hvězdárny. Nechtěl jsem tedy, abychom o osudu stavby rozhodovali předtím, než někdo nejasnosti vysvětlí,“ uvedl Mikulka. Tento týden ale už zastupitelé rozhodli, že z hvězdárny udělají organizační složku města. Ačkoliv někteří z nich pochybovali. Jak vyšlo najevo z dalších Hájkových slov, hvězdárna není úplně v pořádku.

„Byla postavená v sedmdesátém roce a od té doby funguje bez větších oprav. Při prudkých deštích do ní zatéká, problematická jsou také okna a potíže máme i se zateplením,“ připustil vyškovský starosta.

Více v pátečním vydání Vyškovského Deníku