Ve čtvrtek odstartuje potřetí. „Přemýšlel jsem, jestli si nemám vzít dovolenou a odjet. Bydlím na Sídlišti Víta Nejedlého, a tak mě dost ruší hudba, která se k nám nese. Jsem takový nedobrovolný účastník festivalu,“ zmínil Tlapák.

Nakonec zůstane doma. „Zkusím usnout se špunty do uší,“ usmál se muž. Spoléhá také na to, že na rozdíl od loňska festival začne až o den později. „Loni startoval ve středu a jít pak dva dny do práce nevyspalý nebylo příjemné. Jen pátek nějak přežiju,“ je optimistický Tlapák.

Festival punku ve Vyškově.Zdroj: DENÍK/Ivo Špatný

A v neděli už se vyspí. „Festival skončí v sobotu. U organizátorů jsme si vymínili, aby už byl v neděli večer klid,“ uvedl starosta Vyškova Karel Goldemund.

Radnice nemá vyhlášku o dodržování nočního klidu. „Ještě na jaře organizátoři nevěděli, zda se akce uskuteční. Nyní se musí ohlašovat ke konci předchozího roku. I když chce někdo po desáté vystřelit třeba ohňostroj, musel by to podle zákonodárců dlouho předem ohlásit, což je hloupost. Spoléháme na zdravý selský rozum a trochu tolerance,“ vysvětlil Goldemund.

Jak dodal, žádný zákon navíc nijak nevysvětluje, co za hluk pokládat. Ani ho nemá kdo měřit. „Hygieně tuto pravomoc zákon odňal. A když jsme se na ministerstvu vnitra ptali, řekli nám, že je to na individuálním posouzení,“ kritizoval starosta.

Kde Vyškované tvrdou hudbu uslyší, záleží na aktuálním tlaku. „Podle něj se pak hudba nese,“ dodal šéf radnice. Loni zaznamenali vyškovští strážníci stížnosti až z Topolan nebo Pustiměře, které jsou od letiště vzdušnou čarou vzdálené asi tři kilometry.

Na pořádek po dobu festivalu dohlédnou policisté i strážníci. Ti od čtvrtka do neděle vyšlou do ulic o jednu hlídku víc. „Spolupracujeme i s pořadateli. Věříme ale, že letošní rok bude podobně klidný jako loňský,“ řekl velitel městské policie Petr Sedláček.

Několik problémů přesto jeho muži řešili. „Ale často jen kvůli tomu, že vzhled punkerů není všem sympatický. Například na Smetanově nábřeží nás upozornila žena, že se koupou v řece, ať s tím něco uděláme, že určitě něco ukradnou. Přitom to byli dva chirurgové a jeden manažer, žádní chuligáni,“ vzpomínal velitel.

Pořádek a bezpečnost provozu si berou na starost i policisté. „Mimo jiné zajistíme testy řidičů na alkohol a drogy,“ zmínila policejní mluvčí Alice Musilová. Řidiči se na cestách zřejmě zdrží. Doprava může kvůli příjezdu i odjezdu punkerů houstnout především v Brněnské, Dukelské a Kroměřížské ulici.

Festival má letos patnácté výročí, dřív se konal u Moravské Třebové. „Vůbec poprvé se na něm objeví britská legenda Cockney Rejects. Velký zážitek se dá očekávat také od amerických Anti-Flag, Slapshot nebo The Casualties, z tuzemských formací se představí třeba Plexis a Sto zvířat,“ vyjmenoval organizátor festivalu Martin Sedlák.