Obnova se má týkat památníku Rudé armády v Brněnské ulici a pomníku padlých v první a druhé světové válce v Křečkovicích. „Památník Rudé armády pochází z roku 1947, postavený byl jako výraz vděčnosti za osvobození od nacistické okupace. V dnešní době je bohužel v celkově narušeném stavu," upozornila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Celková obnova bude znamenat zásadní zlepšení stavu a vzhledu památky. „Umožní tak připomenout si důstojným způsobem 70. výročí osvobození Vyškova a ukončení druhé světové války," řekla mluvčí.

Povrch památníku má být očištěný, kámen zpevněný, řemeslníci opraví poškozená místa a doplní chybějící části. „Jednotlivé bloky budou muset restauratéři vyspárovat, opraví také kovový nápis a plechovou hvězdu na vrcholu pozlatí," vyjmenovala chystané úpravy mluvčí.

Předpokládané náklady na obnovu přesahují sto dvacet tisíc korun. „Přesná cena bude známá až na základě výsledku zadávacího řízení. Polovina částky by měla jít z rozpočtu Vyškova, na druhou polovinu bychom chtěli využít dotaci na zabezpečení péče o válečné hroby z rozpočtu ministerstva obrany," řekla Bezdomniková.

Pomník padlých v Křečkovicích stojí u silnice před domem číslo 15. „Na betonovém podstavci je socha muže a orla s roztaženými křídly. Pomník byl odhalený v roce 1924, černá žulová pamětní deska byla osazená v roce 1945. Na desce je vyznačeno sedmnáct jmen padlých v první světové válce a patnáct jmen padlých v druhé světové válce," popsala vzhled pomníku mluvčí.

Město sice nechalo pomník opravit před několika lety, ale počasí se na něm znovu podepsalo. „Restaurátoři proto jeho povrch očistí, zpevní kámen, opraví poškozená místa a doplní chybějící části. Podesta je silně narušená a popraskaná, některé její části proto bude potřeba odstranit a nahradit," řekla Bezdomniková.

Předpokládaná cena oprav je dvaadevadesát tisíc korun, z toho částku dvaasedmdesát tisíc korun by mohla znovu pokrýt dotace od státu.