Dokončení studie nových domů očekává na podzim, její vypracování schválili zastupitelé. „Termín pro výstavbu je ještě předčasný. Díky studii získáme všechny potřebné informace včetně kapacity nebo nákladů, vše dostane k dispozici nové vedení města po nadcházejících volbách. Pak následuje zpracování projektové dokumentace,“ popsal Celý.

S hledáním bydlení má ve městě zkušenost například Vyškovanka Veronika, která si nepřála uvedení celého jména. Redakce je však zná. „Shodou okolností jsme byt v dané lokalitě před rokem koupili, hledali jsme docela dlouho. Je tady komplikované parkování, tak doufám, že to v projektu zohlední. Stavění bytů je super, ale v této době by už ve městě mělo být automatické, že každý takový nový bytový dům má například svá vnitřní přízemní garážová stání v dostatečné kapacitě,“ reagovala žena.

Vyškov může k pokrytí nákladů stavby využít úvěr nebo případně dotace, pokud budou k dispozici. „Po dostupném bydlení pro důchodce i mladé rodiny cítíme celospolečenskou poptávku. Městské byty mají nespornou výhodu v podobě nižšího nájmu v porovnání s komerčními. Nabízejí také stabilitu, kdy nájemníkům nehrozí vyhození. Tedy za předpokladu slušného chování a dodržování všech podmínek,“ popsal místostarosta.

Budování dalších městských bytů podporuje i opoziční zastupitel Libor Bláha. „Padesát je ale jako kapka v moři. Ve Vyškově ubylo za posledních dvacet let cirka dva tisíce obyvatel. Ačkoliv se rozjela i komerční výstavba, na navrácení v původní stav to nestačí,“ uvažoval zastupitel. Radnice v současnosti spravuje přes čtyři stovky bytů.

Ve Vyškově zprostředkovává komerční bydlení třeba realitní makléřka Lucie Burianková. Zmínila dopady současné krize. „Nemovitosti teď nakupují spíše lidé s hotovostí, ceny hypoték jsou vysoké. Ochlazení poptávky si všímám, ale není tak dramatické, jak jsem očekávala. Pokud je cena přiměřená atraktivitě nemovitosti, stále je okruh zájemců poměrně velký,“ hodnotila situaci ve městě.

Za největší handicap označila délku stavebních povolení. „Kdyby bylo možné rychleji stavět, nemovitosti budou ekonomicky dostupnější. Prodejní ceny stagnují a mírně se zlevňuje, naopak ceny nájmu rostou velice,“ doplnila Burianková.

Podle ní je výstavba městských bytů dobrou volbou. „Jistě pomůže spoustě lidí, zejména mladým s dětmi. Tuto záchranou síť by mělo nové zastupitelstvo řešit přednostně. Mnoho lidí se v kombinaci konce fixace hypotéky a energií ocitá na hraně propasti,“ dodala makléřka.