Myšlenka vzešla od vyškovského starosty Karla Goldemunda. „Ukazuje se, že počet strážníků na počet obyvatel ve Vyškově je pod průměrem Jihomoravského kraje, proto bych rád přijal dva další. A hlavně bych se rád vrátil k prvorepublikové myšlence, že každý člověk zná svého četníka," vysvětlil Goledmund.

Vyškovská městská policie tak má být osobnější. „Po navýšení počtu vyčleníme dva strážníky na dopravu, kteří budou mít na starosti jen tuto oblast, čili parkovací automaty a další věci. Ostatní budou mít jasně přidělené regiony, které budou při svých denních i nočních směnách navštěvovat," řekl starosta.

Nové systém bude obsahovat i zveřejnění jmen, kontaktů a fotografií strážníků na internetu i ve zpravodaji. „Chceme je zároveň představit jednotlivým školám, školkám, domu s pečovatelskou službou a dalším institucím, aby v případě jakýchkoli problémů mohli lidé kontaktovat opravdu takzvaně svého člověka," řekl Goldemund.

Ve Vyškově momentálně slouží devatenáct strážníků, jejich počet se tak má zvednout na jednadvacet. „Počítáme s tím, že tento systém začne fungovat v dubnu nebo květnu příští rok. Noví strážníci musejí absolvovat tříměsíční kurz. Doufám, že to přinese pozitivní výsledky," doplnil Goldemund.

V to samé doufá i velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček. „Jsme rádi, že posílíme náš tým aspoň o dva lidi. Samozřejmě by bylo ještě lepší, kdyby jich mohlo být víc, ale vzhledem k finanční situaci je velmi dobrá zpráva i tohle. Každý strážník navíc pomůže," myslí si Sedláček.

Zkušenosti z jiných měst podle něj ukazují, že snaha strážníky zbavit anonymity zabírá. „Je to určitě dobrá věc, jestli to lidé ocení, to bude asi různé případ od případu. Každopádně chceme, aby přišli strážníci ráno do práce a věděli, že mají řešit konkrétní rajón a v něm konkrétní případ, ze kterého je nebude nikdo odvolávat," řekl velitel.

Strážníci by měli mít přehled o podnicích a provozovnách v jejich okrsku, aby mohli třeba rychle kontaktovat majitele obchodu v případě rozbité výlohy nebo jiné rizikové situace. „Zároveň se na ně budou moci obracet lidé třeba kvůli tomu, že jim někde dlouhodobě stojí vrak auta a blokuje dopravu. Také chceme, aby hlídky pravidelně navštěvovaly jednání osadních výborů, zkrátka je chceme zbavit anonymity," doplnil Sedláček.

Lidé jsou na změnu režimu zvědaví. „Myslím, že každý strážník navíc je dobrý. Jen si nejsem jistá, jak moc to doopravdy pomůže. Nechám se překvapit. Rozhodně bych ocenila, kdyby se víc zaměřili na ulice, které nejsou přímo v centru, a také na vandaly, kteří odhazují odpadky na zem místo do koše," podotkla například Eva Klusalová.