Součástí koncepce tak bude i řešení efektivity mateřského a základního školství ve Vyškově. „Je to velmi důležitá věc a běh na dlouhou trať. Chceme, aby byla koncepce přijatá napříč politickým spektrem, shoda je tedy důležitá. Neřešíme to totiž na dva roky, ale na mnoho let dopředu," vysvětlil místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Prozatím se zastupitelé můžou seznamovat s analytickými podklady o současném stavu školství ve Vyškově jako městě s rozšířenou působností, které připravil odbor školství. „Mnoho zastupitelů ve školství působí nebo působilo, můžou tak přinést nové podněty. Následovat budou jednání s jednotlivými řediteli o rozvoji konkrétních škol a školek, a potom diskuze o školství jako celku," nastínil Jurka náplň následujících měsíců.

Koncepce má přinést například i odpovědi na otázky, jakým způsobem bude kvalita školství ve městě udržitelná. „Musíme zjistit, jestli nás čekají v budoucnu nějaké změny, ať už třeba sloučení základní školy a mateřské školky kvůli vyšší efektivitě nebo zrušené nějaké školní budovy. To jsou všechno nesmírně důležitá rozhodnutí, proto musíme být velmi opatrní při rozhodování. Navíc bychom neměli zapomínat, že jsme obec s rozšířenou působností, a proto musíme nechat ve Vyškově volné kapacity na možné přijetí dětí z okolních obcí, které třeba po reformě financování regionálního školství budou muset své školy zavřít," doplnil místostarosta.

Počet dětí v šesti vyškovských základních školách se za posledních pět let snížil o dvě stě žáků. „Náš školský odbor to dlouhodobě zpracovával, vycházeli jsme z našich statistik a snažili jsme se zachytit vždy pětileté období. Je znát, že na druhém stupni základní školy stále ještě prožívají nedostatek žáků, který se pak samozřejmě přenáší i na střední školy," vysvětlila vedoucí vyškovského odboru školství Petra Lakomá.

První stupeň už se podle ní začíná plnit dětmi ze školek, které naopak na rozdíl od základních škol mají plně vytížené kapacity. „Třicet procent dětí do vyškovských základních škol dojíždí. Za tyto dojíždějící děti však platí jen necelá čtvrtina obcí, což bychom také měli brát v úvahu," dodala Lakomá.

Podle vyškovského zastupitele a pedagoga Radka Mikulky je koncepce rozhodně potřeba. „Nutná bude stoprocentně, s tím určitě souhlasím. Stejně jako s tím, že bude nutný souhlas napříč politickým spektrem, nejen v současné koalici," podotkl Mikulka.

Zastupitele teď čeká diskuse. „Nedokážu teď říct, jestli bude řešením zrušení některé ze škol, i když ani to se nedá zcela vyloučit. Každopádně to bude ještě dlouhodobé rozhodování," doplnil Mikulka.