Jde o pracovníky z třinácti evropských zemí a USA. „Z celkového počtu šestatřiceti účastníků je deset žen. Ve vojenských operacích za účasti NATO plní úkoly na velitelských stanovištích i samostatně v celém prostoru operace. Při tom jsou často vystavení stejným rizikům jako vojáci, jenomže nemají zbraň,“ uvedl mluvčí Ředitelství výcviku a doktrín Krále Jana Lucemburského ve Vyškově Pavel Kočvara.

Cílem kurzu je podle Kočvary poskytnout účastníkům jak znalosti, tak i praktické dovednosti potřebné k nebezpečnému nasazení v různých oblastech. V současnosti výcvik tvoří tři dny sedmi až osmihodinových přednášek a dva dny intenzivního polního cvičení.

„Obsahem teoretické výuky a praktického výcviku je například mezinárodní humanitární právo ve vztahu k mírovým operacím a misím NATO, úloha médií v operacích nebo třeba ochrana proti chemickému, biologickému, radiačnímu a nukleárnímu nebezpečí,“ doplnil Kočvara.

Slavnostní vyřazení účastníků kurzu, který začal osmého října, se uskuteční ve vyškovské vojenské posádce patnáctého října.

(mig)