Město musí v případě přidělení dotace počítat se spoluúčastí. „Snažili jsme se připravit žádosti tak, aby byly pro Vyškov po této stránce co nejvýhodnější a zároveň měly co největší šanci na úspěch,” podotkl vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Město muselo při sestavování žádostí brát v úvahu bodové hodnocení, podle kterého potom stát určuje pořadí jednotlivých žádostí. „Ve stručnosti to funguje tak, že čím vyšší spoluúčast nabídneme, tím víc bodů dostaneme. Musíme však při tom samozřejmě brát ohledy na rozpočet,” vysvětlil Jurka.

V ideálním případě, pokud by město uspělo se všemi žádostmi, získalo by na úsporu energií v mateřských školách miliony korun. „Když se na to však dívám realisticky, byl by to skoro zázrak, kdybychom uspěli se všemi žádostmi. Samozřejmě budeme doufat, ale v případě neúspěchu se podle stupně potřeby pokusíme vybrané budovy zateplit sami,” dodal místostarosta.

Mezi školky, které chce město v nejbližší době zateplit, patří ty v ulicích Hraničky, Palánek, Opatovice a Sochorova. Výměnu oken a zateplení fasády plánuje město také u základní školy v Tyršově ulici, kde se jedná už o šestou etapu.

Spokojené vedení

Školky iniciativu města vítají. „Naše okna jsou stará pětatřicet let, nejdou pořádně otevírat ani zavírat a netěsní, takže jimi uniká teplo. Protopíme opravdu hodně, takže zateplení bude určitě velký posun do předu. Myslím, že úspory budou v našem případě hodně výrazné,” věří například ředitelka mateřské školy na sídlišti Palánek Alena Prouzová.

Také ředitelka opatovické školky Vendula Popovičová plán na zateplení vítá. „Máme stará netěsnící okna i dveře. Zateplit potřebujeme i půdu, na fasádě není tepelný únik tak výrazný, i když na pohled by samozřejmě také potřebovala opravit. Doufáme, že město s žádostmi o dotace uspěje, rozhodně bychom to opravdu uvítali,” podotkla Popovičová.

Základní škola v Tyršově ulici v případě úspěšné žádosti o dotaci zahájí už poslední etapu zateplování. „Pokud uspějeme, bude zateplení budovy hotové. Ještě nám zbývá opravit střechy na dvou pavilonech, na třech čtvrtinách budovy je už střecha zateplená a zaizolovaná proti vlhkosti. Náklady na poslední etapu předběžně odhadujeme na něco přes čtyři miliony korun,” uvedl ředitel základní školy Zdeněk Pitela.

Až škola dokončí zateplení, má v plánu ještě rekonstruovat venkovní sportoviště v jejím areálu. „Už jsou v dost špatném stavu a oprava je potřeba. Pokusíme se proto s pomocí města zažádat o dotaci na ministerstvu školství. Kdybychom uspěli, budeme rádi,” dodal ředitel.