Obě města se na předních příčkách umisťují pravidelně, Vyškov si však oproti loňsku pohoršil. Minulý rok totiž ve své kategorii zvítězil. „Letos nás předběhlo Znojmo, které v minulých letech tolik nebodovalo, ale nevadí. I druhé místo je ohromný úspěch a jsme za něj vděční. Samozřejmě, tu největší zásluhu na tom mají lidé, kteří poctivě třídí,” podotkla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Také Slavkov u Brna se oproti loňsku o jednu příčku propadl. Přesto i jeho zástupci mají z umístění radost. „I třetí místo je úspěch. Je to hlavně díky ukázněnosti lidí. Ukázalo se, že je to dlouhodobý trend a ne jen nějaký výkřik jednoho roku. Naše recyklace spěje k evropským normám,“ řekl ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Kritériem s největší váhou byla v hlavní soutěži právě výtěžnost, tedy množství vytříděného odpadu za rok, připadající na jednoho obyvatele. Svou roli ale hrál mimo jiné i fakt, jakou poměrnou část komunálního odpadu dokázali obyvatelé obcí vytřídit. Body obce získávaly také za oddělený sběr bílého a barevného skla nebo za třídění nápojových kartonů.

Ve vedlejší soutěži obcí rozhodoval poměr mezi množstvím vytříděného odpadu a množstvím směsného odpadu za celé období soutěže. I tam zvítězilo Znojmo.