Do jednání se zapojili také vedoucí dotčených odborů kraje i města a ředitel krajské příspěvkové organizace Pečovatelská služba Vyškov Jiří Žák. „Jednání teprve začínají, nejdůležitější je teď zpracovat převod papírově, takže pracujeme na zadaných úkolech. Našich klientů se to teď rozhodně vůbec nedotkne,“ ujistil Žák.

O budoucnosti obou budov ve Vyškově budou rozhodovat krajští i vyškovští zastupitelé na jaře. „Velmi pravděpodobně budeme finální verzi návrhu schvalovat na dubnovém zastupitelstvu a podobné to bude na kraji. V současné době na celé záležitosti pracují vedoucí jednotlivých odborů, kteří musejí připravit smlouvy a další dokumenty,“ uvedl vyškovský místostarosta Roman Celý.

Nejpozději od poloviny příštího roku, pokud zastupitelé darování schválí, by tak podle něj mělo město budovu převzít do svých rukou. „Výměnou za to dostane kraj do správy bývalé jesle v ulici 9. května, které chce využít k vytvoření chráněného bydlení. Město si teď dělá vlastní analýzy týkající se stavu budovy v Polní ulici. Například si současné vedení pečovatelské služby podalo žádost o dotaci na zateplení. Pokud uspěje, budeme to samozřejmě muset doplatit. To jsou všechno věci, které budeme probírat začátkem příštího roku,“ podotkl místostarosta.

Klientů se podle něj změny minimálně první rok nijak nedotknou. „Do konce příštího roku nepředpokládám nějaké zásadní změny, které by lidé zaznamenali. Později samozřejmě nějaké změny určitě budou, zřejmě budeme mít poněkud jiné představy o organizaci, ve hře jsou různé alternativy, ale na ty je zatím ještě brzy,“ dodal místostarosta Celý. Jasněji má kraj v otázce domu s pečovatelskou službou, který má vzniknout ve směněných bývalých jeslích v okresním městě. „Zatím je to jen záměr, který ještě neprošel krajskou radou, ale jeho obrysy jsou velmi konkrétní,“ podotkl krajský radní Jiří Altman.

Budova bude sloužit některým lidem, kteří v současnosti bydlí v Ústavu pro tělesně postižené na zámku v Habrovanech. „Týká se to zdravotně postižených klientů, kteří by rádi žili normálním způsobem života, zapojili se do společnosti, například díky tomu, že by začali chodit do práce. Vzhledem k tomu, že Habrovany jsou malá obec, není to pro ně v současnosti prakticky proveditelné. Dům s pečovatelskou službou ve Vyškově by měl jejich šance podstatně zvýšit,“ dodal Altman.

Habrovanský zámek slouží zdravotně postiženým lidem z celého okolí. Snaží se rozvíjet jejich soběstačnost a právě ve spolupráci s krajem, který je jeho zřizovatelem, se snaží klienty umisťovat do chráněného bydlení v regionech, odkud pocházejí.

Kraj chce totiž přeměnit velká pobytová zařízení na menší typy a nabídnout tak lidem s fyzickým postižením možnost žít samostatně. Většina obyvatel zámku ale v minulém roce o změnu nestála.