Stát ve frontě na autobus není samo o sobě nic příjemného. A když navíc nekuřákovi ještě soused vyfukuje oblaka dýmu přímo pod nos, je to už neúnosné. Na podobné situace si stěžuje čím dál víc Vyškovanů.

„Každý den dojíždím z Vyškova z práce domů. Na autobusovém nádraží každý den vidím v průměru dva lidi, kteří si nelámou hlavu s tím, že omezují nekuřáky,“ uvedla třeba Vyškovanka Tereza Vopěnková.

Ta si myslí, že bezohlední kuřáci se nebojí pokut. „Zrovna nedávno jsem na vyškovském nádraží viděla procházet strážníky. Museli si všimnout, že tam lidé kouří. Vůbec nic s tím neudělali. Nevadí mi, když si někdo zapálí před hlavní budovou nádraží. Ale když je to u zastávky, tak to mě vážně štve,“ dodala Vopěnková.

Nejenom Vopěnková má potíže s kuřáky. „Před týdnem jsem stála se svou maminkou ve frontě na občerstvení v dinoparku. Chtěli jsme si koupit nanuky. Přede mnou stála paní a kouřila cigaretu. Kouř nám šel přímo do nosu,“ svěřila se Hana Langerová.

Lidé, kteří porušují zákaz kouření na místech, kde to není povolené, riskují pokutu až do výše jednoho tisíce korun.

„Samozřejmě hlídkujeme na nádraží, na zastávkách a na spoustě dalších míst. Lidé ale musí rozlišovat, proč na místě jsme. Pokud vyloženě kontrolujeme kouření na zastávkách, tak pochopitelně provinilci pokutu dáme,“ uvedl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Dodal, že městské policii výborně pomáhá i kamerový systém. „Někdy se pohybujeme v místě, kde je zakázané kouření a lidé tam kouří. Není to z toho důvodu, že bychom si krátili dlouhou chvíli a nechtělo se nám dávat pokuty. Většinou po někom pátráme a nemáme čas na ostatní práci. Rozhodně takovéto lidi nepřehlížíme,“ informoval Sedláček.

V roce 2006 podle Sedláčkova zástupce Petra Urbana vyškovští strážníci pokutovali sedmatřicet kuřáků. O rok později o tři méně a letos devětadvacet.

Aneta Dědičová