„Šance, že bychom na peníze mohli dosáhnout, je poměrně slušná. Jsou potřeba, protože jak všichni víme, zimní stadion je podle průzkumů ve velmi špatném stavu. Jediné, co je na něm v pořádku, je konstrukce. Všechno ostatní je doslova na doraz," popsal starosta Vyškova Karel Goldemund.

Město požádalo o přibližně dvaadvacet milionů korun z Operačního fondu Životní prostředí na stavební část, která zahrnuje například zateplení, opravu střechy, odvlhčení haly nebo stavební úpravy šaten a tribun. „Ve druhé fázi, která vyjde přibližně na dalších dvaadvacet milionů, už se jedná čistě o ledovou plochu a s ní spojené technologie. Jak to s penězi dopadne, zatím netušíme, ale podle zpráv, které máme, to minimálně s první etapou vypadá dobře," nastínil.

Pokud by žádost o příspěvek byla úspěšná, muselo by město jednat s hokejisty, krasobruslaři a dalšími sportovci, kteří ledovou plochu využívají, o tom, že by si zřejmě zkrátili sezonu. „To znamená, že by se bruslilo jen od září do ledna, možná do února. Mezitím bychom vysoutěžili zhotovitele stavby. Následně by na řadu přišly stavební práce. Mezitím bychom zažádali o další dotaci, právě na technologickou část," naznačil vize radnice Goldemund.

S omezením by se podle vedoucího sportovního úseku Městského bruslařského klubu Jana Niznera musely týmy srovnat. „Pokud by byl provoz skutečně zkrácený, nezbylo by nám zřejmě nic jiného, než zbytek sezony odtrénovat a odehrát na jiném stadionu. Nabízí se Prostějov nebo Blansko, to už je otázka logistiky i jejich velikosti. Samozřejmě by to bylo organizačně složité, ale rozhodně ne nemožné. Je mnoho hokejových oddílů, které podobnou situaci musely řešit," poznamenal.

Přesun na část sezony by týmy nemusely chystat, pokud město dotace nezíská. Tehdy nastane problém stadion se opravy jen tak nedočká. Na zaplacení z vlastní kasy totiž město nemá. „Nikde nevidím možnost volných peněz. Nejprve je navíc nutné dotáhnout do konce důležité akce, jako jsou školy nebo přednádražní prostor. Navíc je před koncem volebního období a příští sestava vedení města může mít úplně jiné představy. Pokud zůstane stejná koalice, výhledově bych odhadoval, že možnost pokrýt opravu pouze z peněz města je reálná až tak za dva roky," naznačil vyškovský místostarosta Karel Jurka.

V případě letního sportovního vyžití je však mnohem optimističtější. Jedním z dlouhodobých plánů radnice je totiž výstavba tří nových tenisových, dvou beachvolejbalových a dvou volejbalových kurtů, které vzniknou ve sportovním areálu v Mlýnské ulici. Všechny měly stát už loni.

Vyskytlo se však podle jeho slov několik problémů. „Když jsme vypsali výběrové řízení, nepřihlásila se žádná firma. Počítali jsme totiž s tím, že kurty vzniknou asi za jeden a půl milionu korun, jak pravila původní projektová dokumentace. Ozvaly se nám však různé společnosti, že se za takovou částku postavit nedají," přiblížil první důvod zdržení místostarosta.

Vedení okresního města proto vypsalo výběrové řízení znovu a sumu stanovilo na tři miliony šest set tisíc korun. A přihlásily se tři firmy. „Nacenění od všech se pohybovala okolo čtyř a půl milionu korun. Rada města pak schválila jako nejvhodnější nabídku společnost, která stavební práce vyčíslila na téměř čtyři miliony šest set tisíc," doplnil Jurka.

Druhým důvodem zdržení pak bylo odvolání sdružení Zelený Vyškov proti kácení stromů, které putovalo na stůl úředníkům kraje. Ten ho pak kvůli chybám vrátil k dopracování. Plocha už je však nyní v rukou vítězné firmy. Práce podle místostarosty zahájila zatím jen na tenisových kurtech. „Na dalších plochách jsou totiž ještě stromy, které se mají pokácet. Aby se veškeré nezbytnosti kvůli zdržení stihly, bude nutné posunout i dokončení prací, tedy smlouvu se stavební firmou," vysvětlil Jurka s tím, že prozatím je termín stanovený na konec června.

Těší se na turnaje

Podle vedoucího občanského sdružení Volejbal Vyškov Vladimíra Goldy se volejbalisté na novinku těší. „Zejména na beachvolejbalové kurty. Plážový volejbal je totiž přes léto výborným doplňkovým sportem. Jsou skvělé i ze zdravotního hlediska, písek totiž neubližuje. Na nových kurtech navíc plánujeme pořádat i turnaje právě proto se budou stavět dva," připomněl Golda.

Povrch tenisových a volejbalových kurtů bude antukový, u beachvolejba­lových kurtů pochopitelně pískový. „U tenisových kurtů pak zvítězila nad škvárovým podkladem varianta z lité patentní desky. Všechny nové kurty budou oplocené a mezi těmi na beachvolejbal a vchodem do zimního stadionu postavíme také nový chodník," přiblížil plány Jurka.