Organizační ředitel Zpívejfestu Stanislav Kolařík nechtěl důvody zrušení letošního ročníku příliš komentovat. „Nové vedení Vyškova se rozhodlo v letošním roce upřednostnit jiné kulturní akce,“ řekl pouze Kolařík.

Starosta Vyškova Jiří Piňos vysvětlil, že město festival neruší, pouze odkládá na příští rok. „Ve Vyškově bývají dvě podobné akce, kromě ZpívejFestu je tu i Festival Antonína Tučapského. To je soutěžní přehlídka amatérských pěveckých sborů. Protože jsou obě akce celkem dost organizačně i finančně náročné, rozhodli jsme se, že každý rok bude pouze jedna z nich,“ vysvětlil starosta.

Letos tak dostal přednost Festival Antonína Tučapského, ZpívejFest bude zase příští rok. „V dalších letech se pak budou pravidelně střídat. Jedna akce totiž vyjde město na zhruba půl milionu korun, navíc je velmi náročné zorganizovat ubytování zahraničních souborů, dopravu, zajištění koncertních síní a podobně,“ doplnil Piňos.

Festival ZpívejFest začal v roce 2005 jako představení dětských pěveckých sborů z Vyškova a jeho partnerských měst. Pravidelně tak na něm začaly účinkovat například sbory z Německa nebo Chorvatska. Z českých se kromě vyškovského Motýlku účastnil například chlapecký sbor Boni Pueri. Také druhý festival začal ve stejný rok, pravidelně na něj přijíždí sbory z celé Evropy.

Nepříliš optimistické vyhlídky na letošní rok má také další velká kulturní akce, vyškovský Majáles, který chystají jeho organizátoři na konec dubna. Po dlouhé době, kdy majáles ve Vyškově vůbec nebyl nebo ho amatérsky organizovali studenti, ho loni vzkřísili Ronald Šeiner, Lukáš Šebesta a Karel Zvěřina. „Vyškov byl takový chudý bráška ostatních jihomoravských majálesů. Bylo nám líto, že se tu nic pořádného pro studenty neděje, takže jsme loni víceméně na vlastní náklady s pomocí několika sponzorů sezvali kapely, zajistili scénu a mělo to velký ohlas, přišlo přes tisíc lidí,“ vysvětlil Šeiner.

Letos však kapely téměř stoprocentně nebudou. „Nesehnali jsme peníze. Bohužel jsme částečně pochybili, když jsme se nepokusili získat dotace od města, ale předpokládali jsme, že stejně neuspějeme, tak jsme nechtěli plýtvat silami. Na pořádnou akci s kapelami bychom potřebovali rozpočet tak sto tisíc korun, což je v současnosti nereálně,“ povzdechl si Šeiner.

Organizátoři proto byli už rozhodnutí majáles zrušit. „Pak se nám ale začali ozývat lidé, že přijdou i tak, že je to sice mrzí, ale byla by škoda to zrušit úplně. Takže jsme se rozhodli nic nerušit, naopak nás to ještě nakoplo a byli jsme si zažádat u města o dotace na příští rok. Snad to klapne,“ doufá Šebesta.