„Od minulé neděle jsme nekuřáckou restaurací. Zvažoval jsem tento krok dlouho. K dobrému jídlu totiž podle mě cigarety nepatří," potvrdil majitel Hotelu Selský dvůr Michal Dědek.

K ráznému rozhodnutí ho přivedl incident, který se v podniku stal den předtím. „Hostili jsme rodinnou oslavu, lidé měli mimino v kočárku a bylo tam ještě dalších asi pět dětí. U vedlejšího stolu seděli hosté, kteří si nechali přinést popelník. A nepřestali ani po žádosti servírky, zda by mohli kvůli přítomnosti dětí chodit kouřit ven. Tvrdili, že zákaz kouření nemáme a je problém těch lidí, že jsou v restauraci s dětmi. To byl poslední impuls a na druhý den jsem cigarety, s výjimkou elektronických, zakázal," vysvětlil Dědek.

Oznámení, že hosté vstupují do nekuřácké restaurace, najdou zákazníci na vstupních dveřích. Informace visí i na sociální síti, kde má už bezmála dvacítku příznivců. Ty má mimo jiné i mezi klienty. „Nezaznamenal jsem odliv návštěvníků. Nejsme podnik založený na pivařích, kteří u popíjení pokuřují. Přicházejí i noví zákazníci. Také máme poměrně dost zahraniční klientely, která je na zákaz kouření v restauracích zvyklá," dodal Dědek.

Podle něj je teď prostředí mnohem příjemnější, působí čistějším dojmem. „Ocení to nejen hosté, ale i naše servírky. Rozhodně jsem pro to, aby zakázal cigarety v restauracích stát. Doma u oběda si přece lidé zpravidla také nezapalují," je přesvědčený Dědek.

Selský dvůr však není jediným nekuřáckým zařízením tohoto typu ve Vyškově. V květnu otevřela restauraci, kde je zakázané kouřit, Žaneta Benešenová v Potoční ulici ve vyškovských Dědicích. „Chtěla jsem otevřít podnik, který by bez problémů mohly navštěvovat matky s dětmi. Dřív jsme tady měli obchod a zákazníci-nekuřáci si občas stěžovali, že si ve Vyškově nemají kam zajít posedět, aniž by nasákli kouřem. To byly hlavní dva impulsy, proč jsem se rozhodla pro nekuřácký podnik, kde se lidé můžou i najíst," uvedla Benešová.