Příliš těžkou nohu na plynu mají motoristé, kteří jezdí v úseku Brněnské ulice ve Vyškově od křižovatky poblíž Kauflandu po Základní školu Nádražní. Značku regulující rychlost na čtyřicet kilometrů v hodině jako by nikdo neviděl.

„Sama se občas přistihnu, že tam jedu rychleji. Popravdě mi nejde do hlavy, proč tam čtyřicítka vůbec je. Přece tam jsou semafory,“ svěřila se třeba Vyškovanka Tereza Vopěnková.

Někteří řidiči dokonce ani nevědí, že v těchto místech omezení rychlosti je. „Abych pravdu řekla, té čtyřicítky jsem si všimla teprve nedávno. Myslím si, že ji tam nedodržuje v průměru každý druhý řidič. Nevím, proč tam není normálně padesátka,“ řekla další obyvatelka okresního města Leona Huterová.

Tyto výpovědi potvrdil včerejší test redakce Vyškovského Deníku. Přímo na místě potvrdil, že řidiči všeobecně čtyřicítku nedodržují. V případě, že stihnou na křižovatce u Lidlu zelenou, jedou většinou až o dvacet kilometrů v hodině rychleji. V případě, že se z křižovatky rozjíždějí, až na výjimky brzy jedou padesátkou.

Omezení rychlosti má v místě křižovatky především chránit chodce. Radnice ale uvažuje, že ho ještě přehodnotí. „Před rokem jsem jednal s policisty, že by se značka omezující rychlost na čtyřicet kilometrů v hodině v těchto místech mohla odstranit. Když řidiči jedou od Kauflandu směrem do města, projíždějí mírnou zatáčkou. Policisté tvrdí, že je tam oblouk a přes ten není vidět na přechod pro chodce. Proto s tím nesouhlasili,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy ve Vyškově Petr Buchta.

Dodal ovšem, že tam semafory docela dobře fungují. „Začnu uvažovat o tom, že tam čtyřicítku zrušíme. Musíme ovšem rozhodnout na základě názoru policie. Je to složitá otázka,“ doplnil Buchta.

Podle vyškovské policie ale čtyřicítka má v Brněnské ulici svůj význam. „Zvýšit rychlost v tomto úseku na padesát kilometrů v hodině není dobrý nápad. Když řidič jede po Brněnské ulici, tak si na poslední chvilku všimne přechodu pro chodce. Je opravdu špatně vidět. Spoučasná rychlost je adekvátní tomu, aby stačil reagovat případně na červenou barvu semaforu,“ objasnila vedoucí vyškovského dopravního inspektorátu Dana Indráková.

Policejní statistiky říkají, že v daném úseku došlo letos ke dvěma nehodám. V jednom případě se řidič špatně řadil do jízdního pruhu a srazil se s druhým autem. Druhou havárii odnesl motorista, který dával přednost chodcům. Naboural do něj řidič auta jedoucího za ním.

Policisté podle svých slov sporný úsek sledují. „Samozřejmě pravidelně dohlížíme na bezpečnost a sledujeme provoz. Za Kauflandem je problém, že tam není odstavný pruh. Kdybychom tam stavěli auta, tak riskujeme srážku. Auta zastavujeme v jiných úsecích. Rozhodně dopravu hlídáme,“ oznámil dopravní policista Miroslav Novák.

Aneta Dědičová