„Veletrh se uskuteční v úterý 6. listopadu ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Sochorově ulici ve Vyškově, kde jsme ho pořádali už vloni. Pro veřejnost začne v půl desáté ráno a potrvá do šesti večer," informoval za pořadatele ředitel vyškovského pracovního úřadu Jan Marek.

Akce se zúčastní pětatřicet škol, které žákům osmých a devátých tříd poskytnou ucelenou nabídku oborů. Lákadlem je kromě vystavovatelů i takzvaná živá knihovna povolání. „Jde o záležitost, kterou jsem se inspiroval ve Švédsku. Spočívá v tom, že se na veletrhu představí zástupci různých profesí, kterých se školáci budou moct přímo zeptat, co všechno je potřeba k výkonu konkrétního povolání. Bude tam například voják, svářeč, lakýrník, fyzioterapeut, zdravotní sestra," vyjmenoval Marek.

Vystavovat nebudou jen školy z Vyškovska, ale také z okolních regionů. „Při výběru jsme vycházeli z toho, že třeba pro žáky z Ivanovic na Hané bude schůdnější nějaká prostějovská škola, pro otnické zase z Brna. Akcí však chceme prvotně podpořit školy z vyškovského okresu. To je také jeden z důvodů, proč si pro místa pořádání vybíráme právě je. Před dvěma lety se veletrh pořádal ve Slavkově u Brna, před třemi v Rousínově," do­dal.

Letošní veletrh bude spojený se dnem otevřených dveří vyškovské střední školy a učiliště. „Její vedení ho tak uspořádalo i vloni. Možná díky tomu teď nemají nouzi o žáky," myslí si Marek.