V současnosti je všechno jinak: rybník je zanesený sedimentem, zarostlý rákosem a neudržovaný. „Vyčištění je potřeba. Už loni jsem slyšel, že jej město mělo odbahňovat. Byl i vypuštěný. Ale nic se nedělo, takže jej zase napustili. Asi nebylo dost peněz," prohlásil Pásek.

Co nebylo, přijde letos. Vyškovští radní schválili investiční záměr odbahnění a úpravy vodní nádrže Kačenec I, tedy takzvaného Malého Kačence. „Jeho současný stav nás trápí, nádrž je výrazně zanesená sedimenty. V důsledku abraze jsou navíc poškozené břehy a rybník přestává plnit svou funkci. Po odbahnění Velkého Kačence je navíc žádoucí, aby splaveniny a sedimenty neznehodnocovaly naši investici právě v případě většího z vodních děl," odůvodnila mluvčí okresního města Petra Bezdomniková.

Asi 20 tisíc metrů krychlových bahna zmizí z menšího z Kačenců. S přípravami se začne už letos. Počítá se s placeným rybolovem.Hlavním a současně nejnáročnějším bodem tak bude po předchozím vypuštění vody zbavení sedimentu. Jeho průměrná mocnost dosahuje padesáti centimetrů. Jeho objem tak činí přibližně dvacet tisíc metrů krychlových. „Sediment necháme rozprostřít na zemědělské pozemky v okolí. Které to budou konkrétně, bude jasné až po projednání s jejich vlastníky, eventuálně uživateli. Abychom navíc zabránili další abrazi levého břehu, necháme jej opevnit kamenným záhozem podobně jako u Velkého Kačence," přiblížila Bezdomniková.

Na odbahnění Malého Kačence se vedení města připravuje už od roku 2007. „Potřebovali jsme dosáhnout na dotace. Naše snahy o získání příspěvku nejprve z Operačního programu Infrastruktura a později z titulu Podpora obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků u ministerstva zemědělství však byly neúspěšně," připomněla.

Díky žádostem tak už alespoň město má na stole hotovou projektovou dokumentaci. Přece jen si ale ještě nějaký čas vyžádá. Je nutné ji upravit pro současné podmínky. „Právě s ní jsme už podobně jako s ohlášením stavby začali letos v únoru. Obě akce mají být hotové v dubnu. V červnu pak plánujeme vypsat soutěž na dodavatele," popsala Bezdomniková.

Se samotnými stavebními a těžebními pracemi chce radnice začít v říjnu. Čistý a zpevněný Kačenec pak lidi bude těšit od dubna příštího roku. Za přepracování dokumentace, geodetické práce a rozbory sedimentu Vyškov zaplatí asi sto tisíc korun. „Ty už jsou vyčleněné v letošním rozpočtu. Samotné stavební práce pak vyjdou na víc než sedm milionů šest set tisíc korun. S těmi vedení města počítá v rozpočtu na tok 2016," dodala.

Asi 20 tisíc metrů krychlových bahna zmizí z menšího z Kačenců. S přípravami se začne už letos. Počítá se s placeným rybolovem.

To, že jsou zprávy o odbahnění po letech konečně reálné, rádi slyší i vyškovští rybáři. „Původně se mělo začít už loni, ale bohužel se nenašly peníze. Rozhodnutí vítáme, protože snad každý rybník v okrese je zanedbaný. Třicet i čtyřicet let se s nimi nic nedělalo, mají poškozené hráze nebo jsou podobně jako oba Kačence zanesené. Třeba Marchanický rybník býval vždycky chloubou Vyškova. Ale z polí se do něj dostala půda a navíc nemá stálý přítok, takže je velmi často suchý. Máme proto v plánu vybudovat nejen přítok, ale také ho odbahnit," přiblížil předseda vyškovského Moravského rybářského svazu Radoslav Kotík.

Záměr s vodní plochou mají rybáři v podstatě jasný. Nebude tak jako Velký Kačenec určený pro sportovní rybolov. „Nejde ryby jen odvážet, musíme také jako svaz vydělávat. Proto jsme se rozhodli, že půjde o vodu, kde povolíme placené chytání ryb," vysvětlil Kotík.

S vizí souhlasí například rybář František Král. I když je pro jasné stanovení podmínek. „Organizace potřebuje příjem. Na druhou stranu je potřeba se o rybník starat. To je základ. Navíc se na tom nesmí hřešit a dávat do vody víc ryb, než kolik by nádrž zvládla. Na placených vodách jsou velké ryby, které přitahují rybáře. A ti jsou za ně ochotní zaplatit," zmínil Král.

Podobně jako Malý Kačenec si odbahněním prošel i jeho větší sourozenec. A to v roce 2011. Následně vzrostl počet lidí, kteří jeho břehy navštěvovali. Vedení vyškovské radnice se proto rozhodlo v místě vytvořit rekreační zónu včetně cyklostezky. Ta lidem slouží od loňského podzimu.