Fouká mírný vánek, sluníčko svítí. Ideální možnost strávit odpoledne v kolektivu kamarádů sportem. „Můžu si vzít florbalovou hokejku?“ ptá se asi desetiletý chlapec asistentky ve sportovním areálu Základní školy Letní pole ve Vyškově Jany Palíškové.
Ta je na místě právě proto, aby mohla dětem sportovní potřeby zapůjčit nebo jim pomoct s organizováním jednotlivých her. „Půjčuji hlavně sportovní pomůcky a jsem tu i pro případ, kdyby se někomu z dětí něco stalo,“ vysvětluje po mém příchodu na sportoviště asistentka Palíšková.
Právě Základní škola Letní pole tak patří mezi kvarteto vyškovských škol, které se i letos zapojily do projektu Asistent pro volný čas dětí a mládeže.
Sportem proti kriminalitě
Jednotlivé školy tak po vyučování nebo o prázdninách umožňují dětem sportovat. „Město Vyškov projekt organizuje už od roku 2001. Letos ho tedy mohou zájemci využít už podesáté. Vzhledem k tomu, že hřiště, sportovní potřeby i zapojení asistenta jsou poskytované zcela zdarma, je projekt z oblasti prevence kriminality velice přínosný i pro děti ze sociálně slabších rodin, které se nemohou zapojit do organizovaných a placených sportovních aktivit, kroužků a klubů,“ vysvětluje vyškovský místostarosta Karel Jurka.
O oblibě odpoledního vyžití svědčí zejména vysoká návštěvnost hřišť. V loňském roce radnice napočítala na sportovištích devět tisíc šest set návštěv dětí a mládeže. „Potěšující je také skutečnost, že se projekt podařilo pořádat bez vážnějších úrazů, projevů vandalismu a dalších nepříjemností. Nejčastěji děti chodily na hřiště základních škol Purkyňova a Letní pole,“ prozrazuje mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. I letos školáci hřiště hojně navštěvují. „Využití je určitě velké. Denně se na hřištích v průměru vystřídá na šedesát dětí, někdy i víc. Jsou děti, které si možnosti nesmírně váží,“ vypočítává Palíšková, s kterou právě sleduji radost mladých fotbalistů ze vstřelené branky.
Mezi nejoblíbenější aktivity patří už tradičně míčové hry a stolní tenis. I samotní mladí sportovci možnost zařádit si na hřišti vřele vítají. „Je lepší být venku, než třeba celé odpoledne prosedět u počítače. Navíc to mám z domu kousek a rád hřiště využívám,“ svěřuje se třeba vyškovský čtvrťák Petr Vojtek.
V minulém roce dosáhly celkové náklady na projekt částky dvě stě sedmdesát tisíc korun. Z toho polovinu uhradila dotace z Jihomoravského kraje, druhou část zaplatilo město Vyškov.
Letos jen peníze z městské kasy
Letos kraj dotační titul v této oblasti nevypsal, veškeré náklady čítající okolo sto padesáti tisíc korun tedy uhradí město Vyškov. „Většinu celkových nákladů tvoří mzdy asistentům, část prostředků jsme stejně jako v minulých letech použili na nákup sportovních potřeb. Na Základní škole Letní pole tak například přibyly ruské kuželky nebo branky a vybavení na florbal, na Purkyňově multiset na kroket a mobilní stůl na ping pong, na Morávkově pak mohly děti využít nový basketbalový koš a na Na Vyhlídce nově pořízený stůl na stolní tenis,“ jmenuje Bednářová.
A děti další rozšiřování sportovních možností vidí rády. „Je super, když si můžeme zahrát i hry, ke kterým se běžně moc nedostaneme, třeba kroket,“ procedí zhruba dvanáctiletý školák a vzápětí se chystá na autové vhazování rozehraného fotbalového klání.