Momentálně parket ovládly děti. Chlapci v černých kalhotách a bílých nebo černých košilích vypadají starší, než ve skutečnosti jsou. Dívky v pestrobarevných šatech nejdivočejších střihů se zase vznášejí nad parketem jako vystřihovánky z barevného papíru nadnášené větrem.

Sál ovládl ladný rytmus valčíku. Obecenstvo, které tvoří často celé rodiny, pokřikem a potleskem povzbuzuje jednotlivé páry. Největší aplaus mají samozřejmě domácí. „Je tu celkem dvě stě třicet párů, jsou nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a z Polska,“ vysvětluje jeden z organizátorů celé akce, vedoucí vyškovské taneční školy H+L Lubomír Sedlák.

Děti mezitím dotančily základní kolo a moderátor vyvolává páry, které čeká finále. Jsou čtyři a dva z nich místní, učí se tančit právě v pořádající taneční škole. Okamžitě také získávají největší aplaus a ovace publika. „Vynikající, porota bude mít těžkou práci,“ říká moderátor do doznívajících tónů quickstepu.

„Necháme je trochu vydechnout,“ podotýká, ale páry už se netrpělivě vrací na parket. Moderátor se směje. „Očividně to tak nepotřebují, děti mají neuvěřitelnou schopnost regenerace, to dospělí na tom budou hůř,“ pobaveně se smívá moderátor.

Děti se znovu dávají do tance, do rytmu jim hrají divoké tóny čači. „Je to vynikající. Obvykle vyhlašujeme tři nejlepší, ale tady možná uděláme výjimku,“ pomrkává moderátor na Hanu Sedlákovou, která ho pobaveně poslouchá. Pak se k sobě nakloní a prohodí několik slov. „Tak vyhlásíme jen jeden pár a ten od manželů Sedlákových dostane auto,“ vykládá moderátor za pobaveného smíchu publika i organizátorů, kteří přitom gesty naznačují, že auto asi zůstane u nich. „Pak vám prozradím, kde parkuje,“ doplňuje ještě rozesmátý muž s mikrofonem, ale to už doznívají poslední tóny a děti se uklání.

Když nastupují na parket junioři, tedy starší kategorie, je patrná změna nálady. Zatímco menší děti si tanec očividně hlavně užívaly a bavily se, starší už se víc soustředí na celkový dojem.Potvrzuje to i Lubomír Sedlák. „Malé děti jsou bezprostřední, vnímají to celé jinak. Starší už ovlivňuje víc věcí, chtějí u toho také dobře vypadat, soutěž je pro ně důležitější,“ myslí si Sedlák.

Nakonec přichází první vyhlašování výsledků dnešní soutěže. Vyhlašovat se do večera, kdy dotančí dospělí, bude ještě několikrát, teď přichází na řadu ti nejmenší. Domácí si ze čtyř dosud odtančených soutěží odnášejí dvě medaile a jedno čtvrté místo. „Myslím si, že je to hodně dobrý výsledek. Ale pro nás je nejdůležitější celá myšlenka téhle akce. Jde o to, aby naše děti, které sjezdí třeba osmdesát soutěží ročně po celé republice, měly možnost zatančit si na domácí půdě. Takhle se na ně může přijít podívat celá rodina a má to úplně jinou atmosféru,“ dodává Sedlák.