Hlavní program se bude odehrávat v pátek. „Opět se přeneseme do historie jako v minulých letech. Na programu se podílí zejména místní skupina historického šermu Armet. Odpoledne budou návštěvníci moci vidět i představitele města v dobových kostýmech,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Celou sobotu a neděli pak budou lidem otevřené všechny vyškovské památky, a to zdarma. „Úplnou novinkou letošního ročníku jsou prohlídky vyškovského hřbitova. Provádět návštěvníky bude správce Jiří Lelek v historickém kostýmu, který má o hřbitově a jeho historii rozsáhlé vědomosti,“ upozornila na letošní zajímavost Bednářová.

Stejně jako loni, i letos se lidé podívají mimo jiné i do sklepů pod hřbitovem. „Loni byla návštěvnost opravdu velká, lidé měli zájem se do jindy nepřístupných prostor podívat. Návštěvníky zasvětí do historie sklepů mladí průvodci v kostýmech,“ podotkla Bednářová.

Po dvouleté přestávce čeká účastníky Dnů památek také pohled na Vyškov z ptačí perspektivy. „Znovu zpřístupníme radniční věž, která byla letos poprvé otevřená přes léto. Také na ni, stejně jako na ostatní památky, budou mít lidé bezplatný vstup,“ řekla Bednářová.

Program bude po celé tři dny nabitý nejrůznějšími vystoupeními a představeními. Dobové tance například předvedou děti ze Základní umělecké školy v Ivanovicích na Hané.

Podobný program mají přichystaný i místní. „Naše děti si přichystaly vystoupení barokních tanců s živým hudebním doprovodem. Kromě tanečního oboru se představí i hudební obor. Už poněkolikáté budou děti tradičně vystupovat v obřadní síni nebo v muzeu,“ uvedla zástupkyně ředitele Základní umělecké školy Vyškov Dagmar Bukvaldová.

Kromě vystoupení dětí z uměleckých škol zažijí návštěvníci třeba přehlídku historického spodního prádla v podání Spolku elegantních dam z Brna nebo koncert vyškovského smíšeného pěveckého sboru a sboru Re–canto ve Hřbitovním kostele.

Na stejném místě bude k vidění i výstava Tomiše Zedníka, který vystavuje plastiky na téma těhotenství a mateřství. „Ve Hřbitovním kostele uvidí lidé i originály soch světců z morového sloupu, které byly posledních patnáct let uložené v kapli svaté Anny. Zajímavou shodou okolností jedna z těchto soch zobrazuje svatého Rocha, který je patronem partnerského města Virovitica v Chorvatsku,“ upozornila mluvčí radnice Bednářová.

Na oslavy Dnů památek se lidé těší. „Byla jsem tu loni a chystám se i letos, vyrazím s dětmi. Těm se určitě historické kostýmy a vystoupení sokolníků budou líbit. Já osobně se těším hlavně na přehlídku historického spodního prádla, zajímá mě totiž, jak se vyvíjela móda v průběhu staletí,“ podotkla například Jana Vítová.