Vyškovanka Ludmila Valná už ani nepočítá, kolikrát za dvacet let, co ve městě bydlí, měla s vodou problémy. „Děje se tak téměř vždy, když přijde nějaká průtrž nebo dojde k rychlému tání sněhu. Nikdo však nikdy nejevil zájem o nápravu, s potokem se nic nedělalo. Dokonce nás nechce nikdo pojistit. Když přijde velká voda, stříká z kanálů, a také sousedé, kteří vyplavení nebývají, mají ve sklepech mokro právě z kanalizace," nastínila situaci obyvatelka ulice Ve Mlýnku, která sousedí s potokem Drnůvkou.

Podle svých slov prožívá strach i v těchto dnech, kdy už několik dní prší. „S počasím to nevypadá dobře, takže zase trneme, kdy nás Drnůvka vyplaví. Ve Vyškově chybí nějaký systém, který by nás předem varoval. Lidé jsou v práci a netuší, co se děje u nich doma. A už jsem zažila, že do půl hodiny se voda vylila z koryta. Potřebovalo by asi pročistit, za posledních dvacet let se tak stalo snad jen jednou. Myslím, že nejen já, ale i ostatní sousedé by uvítali, kdyby se protipovodňovou problematikou začal někdo skutečně zabývat," povzdechla si Valná.

Vedení města uznává, že Vyškov už byl v minulosti povodněmi zasažený hned několikrát. Ve městě ale v současné době funguje jako protipovodňová služba pouze rozhlas s analogovým přenosem signálu. Dalším vybavením jsou pak vodočetné latě na řece Hané. Jakýkoliv centrální systém však chybí. Vedení vyškovské radnice má však pro obyvatele ohrožených oblastí dobrou zprávu.

Vzhledem k nebezpečí a škodám, které z povodní plynou, se město rozhodlo řešit problém včasného varování lidí. „Současný varovný systém funguje ve spolupráci s hasiči. Rozhodli jsme se pro jeho výraznou modernizaci. Chceme systém, který by byl automatizovanější, propracovanější a na elektronické ovládání," přiblížil starosta Vyškova Karel Goldemund.

Radnice tak vytvořila projekt nazvaný Povodňový varovný systém města Vyškova. „Jde o návrh na zpracování digitálního povodňového plánu města a jeho správního obvodu jako obce s rozšířenou působností. Dojde tak k vybudování sítě varovného a vyrozumívacího systému pro místní obyvatele," vysvětlila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Pro vytvoření sítě systému bude nutné postavit dvě varovné srážkoměrné stanice, které budou umístěné v uzavřených oplocených areálech Mateřské školy v Rychtářově a v areálu dinoparku. „Navíc na mostě přes řeku Hanou v Hamiltonech, přes Drnůvku v Nosálovicích a přes Rostěnický potok v Křečkovské ulici budou tři měřiče výšky hladiny, které umístíme na stávajících mostních konstrukcích," upřesnila mluvčí.

Vyrozumívací systém, kterým je městský rozhlas přejde na digitální přenos signálu, dojde také k výměně stávající technologie jednotlivých ústředen i umístění nových bezdrátových rozhlasových hnízd. Předpokládané náklady na zavedení novinky přesahují šest milionů osm set tisíc korun. „Už loni jsme žádali o dotace, neuspěli jsme však. Radní však na svém zasedání schválili, že si o ně požádáme znovu," informoval Goldemund. Výsledek by město mělo znát do 31. července. Dotace z operačního programu může činit až devadesát procent nákladů. Pokud vedení radnice příspěvek na varovný systém získá, věří, že bude uvedený do provozu do 30. května následujícího roku.