I když mnozí stále více přiznávají, že dávají přednost nákupním centrům v Brně. Mezi takovými je i třeba Veronika Vytužilová z Vyškova. Sotva si oddychla po vánočním shonu, už shání dceři zimní bundu na hory.

„Dá se říct, že lepších cen využívám každoročně, ale mám raději větší svobodu v nakupování. Volím proto brněnská obchodní centra. Když se mi něco nezdá, jdu hned vedle a můžu porovnávat. Potřebuji nové boty, dceři chci udělat radost bundou, než vyrazí se třídou na hory,“ spoléhala na slevy Vytužilová.

Nicméně ani na Vyškovsku lidé nepřijdou zkrátka. Na slogany jako Totální výprodej nebo Likvidace skladů tak lákají zejména prodejci s oblečením. Třeba ve vyškovském textilu Kik v Brněnské ulici se dá pořídit dívčí svetr za necelých sto padesát korun. Vedle v pobočce Eurolidovka zase nabízejí výrazně levnější obuv. Dvacetiprocentní slevy nabízí i vyškovská pobočka Prioru.

Obchodníci se tak začínají ve velkém zbavovat zimního sortimentu. „Lidé už začali chodit. Dnes jsem dala ceduli ven před obchod a slev si velmi rychle všimli a už od rána chodí. Slevy máme padesátiprocentní na všechno zboží,“ potvrdila vedoucí vyškovské prodejny s textilem S.A.M Alena Taušová.

Stejně jako jinde ve městě také ona s napětím očekává, jak slevy ještě zamíchají prosincovými tržbami. „Slevy nabízíme do patnáctého ledna, tak uvidíme,“ doplnila vedoucí.

V navýšení tržeb věří i prodavačka obchodu Jaal na Masarykově náměstí Marie Synková. Ten je zaměřený zejména na dámskou konfekci.

Slevy až 30%

Se slevami nicméně v prodejně vyrazili do boje o zákazníka už od 6. prosince. „Od té doby se počet nakupujících určitě zvýšil. Do konce roku u nás mohou zákazníci využít třicetiprocentní slevy na veškerý sortiment. Nepočítáme už s většími slevami, takže je nejvyšší čas,“ lákala Synková.

Pozadu nezůstávají ani velké obchodní řetězce. Některé ve svých obchodech poskytovaly výrazné slevy už před Štědrým dnem. Kromě typických vánočních potravin sehnali lidé i levné hračky nebo dárkové kosmetické balíčky.

Obchodníci i zákazníci očekávají, že před oslavami Nového roku se na pultech obchodů objeví zejména levnější alkohol.

Povánoční výprodeje hodlají spustit i prodejci elektroniky. Levnější sortiment tak nahrává do karet třeba Tomáši Holoubkovi z Vyškova. Plánuje si totiž koupit novou televizi. „Sleduji ceny a porovnávám s internetovými obchody. Zatím jsem ale u žádného vyškovského obchodníka nezaznamenal cenu, která by mě přesvědčila,“ litoval Holoubek.

Také pro něj mají obchodníci příznivou zprávu. Od 3. ledna připravuje snížení cen vybraných druhů zboží v elektrooddělení obchodní dům Magnum ve Vyškově. „Vyjde nový leták se slevami, půjde o průřez celým sortimentem. Lidé se mohou těšit hlavně na slevy v černé elektronice, jako jsou například televize, tiskárny i notebooky,“ vyjmenoval prodavač.

To v obchodním domě Kojál startují slevy už ode dneška. „Slevy se budou pohybovat v rozmezí od třiceti do čtyřiceti procent. Půjde hlavně o bílou techniku,“ naznačil vedoucí Elektra František Orálek.

Podle jeho slov se výhodnější ceny dotknout zejména vybraných modelů praček a chladniček. „Třeba na pračce v hodnotě desíti nebo jedenácti tisíc korun se budou dát ušetřit zhruba dva tisíce,“ doplnil Orálek.

Díky povánočním slevám se také stává trendem darovat pod stromeček dárkovou poukázku, kterou obdarovaný může využít právě i v době největších slev.