Naproti tomu prodavačka v obchodě s oblečením a obuví Monika Krivošová je o poznání smířlivější. „Je dobře, že náměstí dělají krásnějším. Myslím, že na množství zákazníků to mít vliv nebude,“ zauvažovala Krivošová.

Podle Večerkové může pak nový vzhled náměstí přilákat i zákazníky nové. A to hlavně díky tomu, že místo obratiště v Husově ulici vznikne místo pro odpočinek. „Půjde o prostor s malými vodními prvky a zelení,“ přiblížil mluvčí vyškovské radnice Michal kočí.

Rekonstrukce Masarykova náměstí začala loni v červenci a zahrnuje i ulici Jana Šoupala, Sušilovu a Husovu ulici. První etapa měla skončit do pěti měsíců, to se ale kvůli problémům nestihlo. Důvodem byly mimo jiné základy domů, které nebyly v plánech. „Nemohli jsme o nich vědět. Omlouváme se za to, ale věříme, že to lidé pochopí,“ sdělil starosta Vyškova Karel Goldemund.

Aby stavebníci dodrželi termíny v druhé etapě, museli upravit harmonogram prací. Zbývá tak ještě dokončit několik částí náměstí. Práce začnou po rekonstrukci plynovodu, v Husově ulici je to v polovině dubna, u radnice od poloviny května. Opravy mají skončit v září.

Náměstí upravují také v Ostrově u Macochy na Blanensku. Lidé se mohou těšit na nové chodníky, parkování pro auta i nové stromy. Druhá část oprav je téměř u konce. „Hned poté navážeme třetí etapou,“ uvedl nedávno starosta Ondřej Hudec.

Ve Slavkově u Brna na Vyškovsku zase nedávno bagr boural zídky kolem chodníků u náměstí. „Po úpravách položíme travnaté koberce doplněné o zavlažovací systém,“ sdělila slavkovská mluvčí Veronika Slámová. Podle ní jde o dlouhodobý projekt.