Postrach řidičů i chodců. I tak se zřejmě dá nazvat přechod u bývalého okresního úřadu v Brněnské ulici ve Vyškově. Denně přes něj projdou stovky lidí a projede o dost víc aut. Jenomže jejich řidiči jen zřídkakdy dají přednost pěším, kteří mnohdy hazardují se životem, když vstupují na frekventovanou silnici.

Odborníci jsou proto přesvědčení, že poloha přechodu je zejména kvůli rostoucí intenzitě dopravy ve Vyškově nebezpečná. Město tedy má v plánu posunout ho blíž křižovatce. „Přechod je umístěný na hlavním tahu městem. Chodci v tomto místě narušují plynulost dopravy, čímž se dostávají do ohrožení. Máme velký zájem zvýšit v tomto místě bezpečnost,“ řekla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Nejednou byli podle ní zástupci města svědky toho, že některá auta u přechodu nezastavují, a jedou dál. Alarmující také je, že v blízkosti přechodu navíc stojí základní škola, u které se pohybuje hodně dětí. Nejen proto hodnotí kladně záměr radnice i policisté. „Jde o krok dopředu vstříc bezpečnosti chodců, což vítáme. Navíc napomůže zvýšení plynulosti provozu,“ uvedl mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

Bezpečnost zvýší také skutečnost, že přechod bude osazený semafory. „V současné době motoristy nebrzdí žádná překážka, myslím tím červenou na semaforu. Pokud bude přechod posunutý až ke světlům, řidiče to bezpochyby donutí zastavit,“ dodal Malášek.

Na rozdíl od současného přechodu nový bude osazený semafory. „Také bude vybavený akustickým zařízením pro nevidomé,“ doplnila mluvčí Bednářová.

Radnice nechá přechod přesunout po opravě průtahu a instalaci takzvaných inteligentních semaforů, což znamená přeměnu křižovatek na dynamicky řízené.

Samotný projekt, který má na starosti městská společnost Vyškovské služby, bude hotový v červnu. „Kromě instalace semaforů bude nutné postavit nástupy na přechod, a to z obou stran. Tedy jak z Hřbitovní ulice, tak ze strany před sochou T.G. Masaryka,“ informovala Bednářová. Prostory budou dlážděné, takže chodci plynně nastoupí na nový přechod.

Zda se však plánovaná akce uskuteční ještě letos, nebo až v příštím roce, zatím mluvčí vyškovské radnice nedokázala říci. „Vše se odvíjí od opravy průtahu Vyškovem, kterou chystá Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje,“ uvedla Bednářová.

Ovšem radnice je připravená tuto akci uhradit už v letošním roce. V rozpočtu má na přesun přechodu vyhrazený milion korun.

Že se investice vyplatí, o tom jsou přesvědčení také motoristé. „Po vyškovském průtahu jezdím takřka denně. A nejednou jsem šel po přechodu. Když sedím v autě, raději chodce pouštím. Ale ve vedlejším pruhu třeba jede řidič, který nezastaví. Člověk pak neví, jestli má vejít do vozovky. Určitě bude lepší, když bude přechod blíž křižovatce. Zabrání se tak komplikovaným situacím,“ myslí si například řidič Milan Procházka.

MARTINA GRYCOVÁ

ANETA DĚDIČOVÁ