„V roce 2013 jsme získali grant od japonského ministerstva školství, na základě kterého jsme se mohli zapojit do projektu Super Science High School Program. Díky tomu jsme loni na podzim navštívili Univerzitní střední školu v Hirošimě, s níž jsme navázali spolupráci. To byla jedna část programu, druhou bude listopadový příjezd japonské delegace, kterou budou tvořit studenti a pedagogové, k nám," přiblížil ředitel.

Projekt, který vytvořil a Japonce zaujal, je zaměřený na přírodní vědy. „Točí se kolem procesu kvašení a fermentace. Naším úkolem bylo v Japonsku mimo jiné obhájit kooperaci Vyškova a Hirošimy před hirošimským starostou a hejtmanem. Také jsme se museli podílet na zpracování biochemického tématu, což čeká na japonské studenty při návštěvě naší školy. Kromě toho navštíví například vyškovský pivovar, kde uvidí zmíněné procesy v praxi, některou z brněnských univerzit a rovněž zavítají do Prahy, kde se podávají i do parlamentu," vyjmenoval Klement.

Cesta k vytvoření spolupráce podle jeho slov nebyla zrovna jednoduchá. „Moc lidí nevěřilo, že se nám povede navázat partnerství. Jde o zemi, jejíž obyvatelé mají naprosto jinou mentalitu. O to víc si cením dosaženého úspěchu," vzpomínal ředitel.

Úspěch, kterého dosáhl, ovšem není přínosem jen pro studenty, vytěžil z něj i Vyškov. Navázání spolupráce vyškovské s hirošimskou střední školou vedlo k uzavření partnerství mezi oběma městy, a to v rámci programu Starostové za mír.