Ve výsledku ovšem nerozhodují medaile, ale především zpětná vazba, kterou obce a města soutěží získávají. „Soutěž vznikla právě proto, aby se mohla jednotlivá města a obce vzájemně upozornit na to, kde mohou web ještě doladit. Nejlepší navíc kromě této zkušenosti mohou získat některou z věcných cen, kterými zpravidla bývají nějaké počítačové komponenty, nebo například fotoaparáty,“ popsal organizátor ze sdružení Zlatý erb Roman Milner.

Vyškovský městský úřad soutěží o Zlatý erb pravidelně. „Je to totiž pro nás dobrá zpětná vazba. Chceme vědět, jestli jdeme správnou cestou, a případně čerpat inspiraci ke zlepšení a rozšíření služby,“ řekla mluvčí vyškovského úřadu Dana Bednářová.

Pravidelným účastníkem klání jsou také Bučovice. „Hlavním důvodem, proč jsme se přihlásili, je nejen možnost zviditelnit naše město, ale zároveň prověřit, jak obstojí naše stránky v konkurenci ostatních mnohdy nesrovnatelně větších měst,“ uvedl tajemník bučovického úřadu Karel Měřínský.

Obě města přitom v minulých letech zaznamenala vedle zpětné vazby i umístění mezi nejlepšími. „Naším největším úspěchem je třetí místo v kategorii nejlepší web Jihomoravského kraje v roce 2009,“ připomněl Měřínský.

Ještě úspěšnější bývá v soutěži okresní město. „Za poslední tři ročníky máme na kontě dvě druhá místa v krajské kategorii webů a další dvě v kategorii nejlepší elektronická služba. V roce 2010 jsme krajskou kategorii nejlepších webů dokonce vyhráli,“ vyjmenovala Bednářová.

I letos okresní město vedle svého webu přihlásilo do soutěže i elektronickou službu. „Tentokrát jsme vybrali virtuální prohlídku města, kterou jsme zatím v soutěži nikdy neprezentovali. Virtuální prohlídku jsme vytvořili v roce 2010 a koncem loňského roku jsme ji rozšířili. Myslíme si, že je pestrá, neotřelá a hlavně doplňkové prvky, jako třeba ozvučený průvodce prohlídkou, ji dělají zajímavou a originální. Máme na ni od lidí dobré ohlasy, věříme, že by se mohla líbit i porotě,“ popsala mluvčí.

Bučovice zase vyzdvihují svou vloni zřízenou rubriku Neduhy. „U lidí mají velký ohlas. Jinak naše stránky obsahují vše, co lidé ke své informovanosti potřebují, snažíme se je dělat přehledně a srozumitelně,“ popsal tajemník.

V rubrice Neduhy mohou Bučovičtí upozorňovat radnici na aktuální problémy ve městě.

Pokud města uspějí v krajském kole, probojují se do celorepublikového finále. „Na celostátní úrovni naše šance klesají. Nemůžeme konkurovat největším městům, kde se o provoz webu stará i několik lidí a na provoz a modernizaci vynakládají několikanásobně víc peněz,“ přiznal Měřínský.

Ladí detaily

V oddělené kategorii obecních webů doplňuje trojici pravidelných soutěžících z Vyškovska Krásensko. „Hlásíme se letos už po několikáté. Zatím jsme se sice neumístili, ale čerpáme ze soutěže nové poznatky vedoucí ke zlepšení stránek a posouváme je každým rokem dál a dál,“ uvedla starostka obce Hana Šíblová.

Počet účastníků v kategorii obecních webů se navíc příští rok možná rozroste o Švábenice, které uvedly letos v lednu do provozu nové stránky. „Zvažovali jsme přihlášení už letos, ale časově nám to nevyšlo. Musíme ještě doladit některé drobnosti v letošním roce a příští ročník už chceme být mezi soutěžícími,“ řekl místostarosta Švábenic Jiří Orel.

Zlatý erb uděluje také krajskou cenu veřejnosti. Zahájení elektronického hlasování v této kategorii začíná v úterý a potrvá následující dva týdny. Lidé mohou hlasovat přímo na stránkách přihlášených měst a obcí.