Koronavirová krize neohrozila ve Vyškově pouze místní obyvatele, ale také městský rozpočet. „Už nyní víme, že budeme mít o víc než čtyřicet milionů méně, než v něm máme zapracováno. Vyškov je přitom každoročně v otázce sdílených daní konzervativnější a méně optimistický než odhady z pera úředníků na ministerstvu financí, jinak by byl propad ještě vyšší,“ sdělil starosta Karel Jurka.

Dělníci přitom pokračují například v pracích na modernizaci vyškovského akvaparku za sedmapadesát milionů, které zahájili už v lednu. Letos to je ve městě nejnákladnější stavební projekt. „Spoustu takových akcí logicky nezastavíme. V rozpočtu jsme tak zatím vyznačili položky, o kterých je ještě možné diskutovat. Můžeme jejich náklady snížit nebo je prozatím zcela odložit,“ vysvětlil starosta.

Vyhlášení nouzového stavu a protiepidemických opatření život ve Vyškově na více jak dva měsíce utlumilo. „Čilý ruch ve městech se zastavil. Byl menší provoz a větší klid. Uvědomujeme si, že bez spousty věcí a služeb se dokážeme úplně klidně obejít,“ komentoval třeba Miroslav Šálek.

Pro ekonomiku to však znamenalo citelnou ránu. „Probírali jsme velké projekty, které nás čekají. Zatím je předčasné o nich hovořit konkrétněji. Vyžádali jsme si samozřejmě i podklady od příspěvkových organizací města,“ zdůraznil Jurka.

Podle mnohých jsou nepopulární kroky nevyhnutelné. „Šetření vždycky bolí, ale obecně platí, že jako první se musejí seškrtat či zkrátit dotace a pokud možno zachovat investice. Mrzí mě, že ve Vyškově, na rozdíl od kraje, zástupci opozice doposud nebyli k projednávání těchto otázek přizváni,“ komentoval situaci opoziční zastupitel Libor Bláha.

Zatím skončilo první kolo jednání zástupců koaličních stran na radnici. „Všechny nás ale nelibě překvapil návrh vlády vzít peníze na kompenzační bonus podnikatelům z obecních rozpočtů. To je přímo v rozporu s výzvou Ministerstva financí, aby obce investovaly, a tak podpořily nastartování ekonomiky. Otrocké škrtání investic nepovažujeme za cestu,“ informoval vyškovský místostarosta Roman Celý.

Propad tak může být ještě tvrdší. „V případě kompenzačního bonusu se jedná o dalších osmnáct milionů,“ dodal starosta Jurka, který to kritizuje. Zatím tak není možné vyvodit jasnější závěry. Napoví až vývoj v následujících měsících.

Ztráty v rozpočtu
• více než čtyřicet milionů korun ztratí rozpočet Vyškova především kvůli výpadku sdílených daní
• město navíc odpouštělo parkovné a nájmy
• podle plánů vlády by mohlo navíc jít z rozpočtu Vyškova osmnáct milionů na kompenzační bonusy pro osoby samostatně výdělečně činné