„Málokdo si asi dokáže představit, jak za tu dobu vypadá například jeho jádro. Já ani moji známí z domu jsme ho neměnili. Nechtěli jsme investovat do něčeho, u čeho jsme nevěděli, jakou bude mít budoucnost," uvedl s narážkou na soudní spory Zemánek. Spočívaly v problému určení vlastnictví a vedl je Vyškov s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Právě bytový dům s čísly popisnými 50 až 54 se kvůli nim jako jediný na sídlišti nedočkal privatizace.

Rozepře vznikla v době, kdy měl objekt podle práva vydržení přejít do rukou města. Stát podal žalobu o určení vlastnictví u Okresního soudu ve Vyškově. Věc se dostala až k Nejvyššímu soudu, který ji vrátil kraji k dalšímu řízení. Ten žalobu státu ke konci loňského roku zamítl.

Skoro čtvrt století stojí na vyškovském Sídlišti Osvobození panelový dům s čísly 50 až 54. Že se nedočkal příliš velkých zásahů, je patrné na první pohled. A jak tvrdí obyvatelé, i samotné byty už vyžadují rekonstrukci.

Začátkem letošního ledna radnice jednala s generálním ředitelstvím úřadu, které uznalo nesmyslnost dalších právních sporů a dalo příkaz brněnskému vedení úřadu k jejich okamžitému ukončení. A tím i k umožnění legalizace zápisu na listu vlastnictví ve prospěch města.

Mnoho lidí za léta čekání propadlo skepsi a z domu se raději odstěhovalo. „Jen z našeho vchodu to byla snad polovina starousedlíků. Pořád čekali a nic se nedělo, přestalo je to bavit. Také já jsem se po dvaceti letech odstěhovala. I když ne kvůli průtahům. Přenechala jsem byt synovi," řekla Vyškovanka Jaroslava Bednářová.

Díky vývoji situace ve prospěch města začátkem tohoto týdne vyškovští zastupitelé schválili pravidla prodeje. Syn Bednářové má podle jejích slov v plánu byt koupit. „Ještě když jsem v něm bydlela já, tak před začátkem sporů, někdy v roce 2007, Vyškov chtěl dům prodat. Můj byt o rozloze tři plus jedna měl vyjít na necelých dvě stě padesát tisíc korun," vzpomínala Bednářová.

Její syn však nejspíš zaplatí o něco víc. „Samotná prodejní cena domu je ve srovnání s minulými lety vyšší, a to v souvislosti s nárůstem nákladové i výnosové ceny," vysvětila vyškovská mluvčí Petra Bezdomniková.

Průměrné prodejní ceny bytů v současnosti
1+1: 160 tisíc korun
2+1: 240 tisíc korun
3+1: 300 tisíc korun
4+1: 370 tisíc korun
Zdroj: Městský úřad Vyškov

Podle Bednářové by bylo férové, kdyby podmínky prodeje zůstaly stejné jako v minulosti, kdy Vyškov privatizoval bytový fond. Tak to i bude. „Jak jsme tamním obyvatelům slíbili, zachovali jsme vzorec výpočtu sumy. Vychází se z nákladové a výnosové ceny, kterou stanovuje znalec. Od ní odečteme šedesát procent. Při současných cenách tak vychází průměrná částka za metr čtvereční na zhruba čtyři tisíce korun," přiblížil starosta města Karel Goldemund.

Podle Bednářové je vzorec výpočtu skutečně shodný jako dřív. „Dnes jsou samozřejmě ceny poněkud jiné, a navíc město měnilo okna a vchodové dveře, zajistilo i nové schránky. Pamatuji si také, že zateplilo boční strany domu," uznala žena.

I tak jsou podle ní další výrazné rekonstrukce víc než potřebné. „Dům je nutné zateplit a současně s tím by mělo dojít k výměně balkonů. Člověk má strach si na něj stoupnout, aby se s ním náhodou neutrhl. V neposlední řadě je nutné vyměnit výtahy, které už neodpovídají bezpečnostním předpisům," poukázala Bednářová.

Skoro čtvrt století stojí na vyškovském Sídlišti Osvobození panelový dům s čísly 50 až 54. Že se nedočkal příliš velkých zásahů, je patrné na první pohled. A jak tvrdí obyvatelé, i samotné byty už vyžadují rekonstrukci.

Souhlasí s ní i Zemánek. Podle něj je dům ve skutečně katastrofálním stavu. „Je zdevastovaný a hodně věcí už je zanedbaných. Otázkou tak je, jestli bude odkup bytu rentabilní," namítl.

A zaráží ho ještě jedna věc. O blížící se privatizaci radnice obyvatele domu zatím neinformovala. „Dozvídám se o ní až z médií. Trochu se divím, že se nám k tomu město doposud písemně nevyjádřilo," poznamenal.

Do konce roku

Důvodem je, že se vedení Vyškova rozhodlo postupovat podobně jako při velké privatizaci, jejíž hlavní vlna se uskutečnila mezi lety 2005 a 2009. „Tehdy jsme měli jednoduše řečeno aranžéra privatizace, který lidi seznamoval s celým procesem, pomáhal jim založit družstvo, ale také získat úvěry a hypotéky. Jako město na to nemáme ani znalosti a ani kapacitu. Právě tento aranžér pak spustí celý proces privatizace," vysvětlil Goldemund.

Vypsání poptávkového řízení na zajištění prodeje bytového domu schválili radní tento týden. „Pokud vše půjde podle plánu, jeho privatizace by měla být hotová do konce letošního roku," oznámila Bezdomniková.