Dobové uniformy, kulinářské speciality nebo ukázka, jak kdysi lékaři operovali raněné. Nejen to je k vidění na náměstí ve Vyškově. O akci je mezi lidmi velký zájem. „Je to skvělá podívaná, jako bychom byli ve filmu,“ říká Lukáš Dostál z Vyškova. Celkem v bohatém programu vystoupí devadesát vojáků a přes dvacet koní. „Letos začal program už ve tři hodiny odpoledne, kdy se lidé mohli zblízka podívat na to, jak se dříve operovalo, a to konečně nejen v samotné bitvě, jak tomu bylo v předchozích ročnících,“ přiblížila za organizátory Jana Kolčářová.

Na náměstí se snáší tma, město obsazují Francouzi. Na horní část náměstí přijíždějí kozáci, kterým se ale ve střetu nedaří a stahují se zpět. Lidé netrpělivě čekají, co bude následovat. Vychutnat si dobovou atmosféru přišla i Tereza Bednářová s rodinou. „Chtěla jsem dětem přiblížit minulost," říká žena a sleduje, jak se z horní části náměstí snaží do centra probojovat rusko-rakouská vojska. Mezi nimi a Francouzi dojde k opakovaným střetům, bojuje se o rakouské dělo. Nakonec Rakušané a Rusové vítězí, francouzská vojska jsou vyhnána z města.

Je po bitvě. Vojáci se dvoří místním ženám a do města přijíždí car Alexandr se svým doprovodem. Zapálují se svíčky, ozývají se zvuky bubnů, děkan přednese krátkou modlitbu a všichni společně zazpívají píseň. Tím letošní ukázka Vyškova v roce 1805 končí.