Do bytového domu, který už pomalu vzniká na Smetanově nábřeží ve Vyškově, by se brzy měli nastěhovat první obyvatelé.

Zoufalství a obavy o úspory. Takové pocity trápily ještě donedávna ty, kteří svěřili svoje peníze vyškovské firmě BoTe. Její vedení už před několika lety chtělo postavit dva bytové domy na vyškovském Smetanově nábřeží. Ještě na začátku letošního roku se však v místě stavby nic nedělo.

Teď se ovšem lidem začalo blýskat na lepší časy. „Bytový dům číslo dva je už skoro hotový. K nastěhování sice ještě není, ale přibližně v srpnu by tomu tak mohlo být,“ potvrdila jednatelka společnosti BoTe Kateřina Sedláčková.

Ještě doplnila, že podnik by měl do konce měsíce podepsat smlouvy s Českou spořitelnou. Dokončení stavby jednoho z domů by pak už nic nemělo stát v cestě. „Druhý bychom pak chtěli mít hotový někdy na jaře příštího roku,“ upřesnila Sedláčková.

Podle ní měl na průtazích vinu krach dodavatelské firmy. „Generální dodavatel celé stavby, firma A Keramika Z, začal stavět. Ale pak zkrachoval. Nenapadlo nás, že na sebe vypíše likvidaci, když máme podepsanou platnou smlouvu o dílu. To byl hlavní problém, který způsobil celou tuto situaci,“ vysvětlila jednatelka firmy.

Vloni v červenci BoTe zdražila byty o sto až tři sta tisíc korun. Prý proto, že se nepředvídatelně prodloužil termín dostavby bytových domů. Dalším problémem prý bylo navýšení cen materiálu a stavebních prací, také víc práce oproti rozpočtu.

Ačkoliv měli někteří lidé zaplacenou zálohu, od projektu vycouvali. Jedním z nich byl například Radek Suchomel. „I když se teď stavba pohnula dopředu, nelituji, že jsem od smlouvy odstoupil. Spolupráce s firmou BoTe nebyla plodná. Našel jsem si jiné bydlení a jsem spokojený,“ svěřil se Suchomel.

Obyvatelé, kteří neztratili trpělivost, tak budou nejspíš už ani ne za půl roku bydlet ve zbrusu nových bytech. Ty ovšem nejdřív musí projít kolaudací. K řízení se bude vyjadřovat taky vyškovský stavební úřad. Jeho vedoucímu Miloslavu Kramářovi se však redakci Vyškovského Deníku nepodařilo dovolat.

Vedení města si však myslí, že čím dřív bude alespoň část stavby hotová, tím lépe. „Lidé s tím museli mít velké problémy. Doufám, že byty budou v pořádku a kolaudace se uskuteční co nejdřív,“ uvedl například vyškovský starosta Petr Hájek.