„Už poměrně dlouho sháním se svou rodinou stavební pozemek. Přímo ve Vyškově jsme úplně přestali hledat. Když občas zahlédneme nějakou nabídku, cena za metr čtvereční přesahuje i tisíc korun,“ uvedl Kolkop.

Sehnat v okresním městě cenově dostupný stavební pozemek je veliký problém. Potvrdila to realitní makléřka z Vyškova Květoslava
Suchomelová. „Je tady velmi málo stavebních pozemků. Nějaký zde najít, je zázrak. Prodávající si tedy může nasadit vysokou cenu za metr čtvereční,“ objasnila makléřka.

Podle ní se ve Vyškově jen málokdy dostane částka pod tisíc korun za metr čtvereční. „Zájemcům tedy nezbývá, než koupit pozemek v nějaké okolní obci. Ale i tam nebývá cena o moc nižší,“ informovala Suchomelová.

Další realitní makléři, které redakce Vyškovského Deníku oslovila, uvedli, že lidé mají největší zájem o stavební pozemky právě ve Vyškově. Většinou ovšem mají smůlu. K prodeji je jich podle odborníků žalostně málo.

Také vyškovská radnice přiznala, že v současné době nemá připravenou žádnou oblast pro stavbu rodinných domů, kde by město volné pozemky prodávalo. „Parcely, které mívá ve vlastnictví město, nemají cenovou mapu, prodává pozemky minimálně za cenu obvyklou v místě a čase stanovenou znaleckým posudkem. To znamená za cenu tržní. Prodej nemovitostí včetně ceny vždy schvaluje zastupitelstvo,“ objasnila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Podobné ceny jako v okresním městě jsou například i na Slavkovsku. „Částka se pohybuje kolem jednoho tisíce korun za metr čtvereční. Velký zájem je o pozemky v okolí golfového hřiště. Lidé tam volné pozemky opravdu skoupili a i nadále je o ně velký zájem. Není tam problém prodat metr čtvereční i za dva tisíce korun. Lidé se doslova přeplácejí,“ uvedl jeden z pracovníků realitní kanceláře na Vyškovsku Jan Martiňák.

Podle něj jsou na tom nejlépe ti lidé, kteří chtějí bydlet na Bučovicku. „Tam se ceny pohybují okolo sedmi set padesáti korun za metr čtvereční,“ objasnil Martiňák.

Ačkoliv se někteří obyvatelé Vyškovska shodují na tom, že stavební pozemky jsou v okrese příliš drahé, ceny za parcely v okolí ostatních okresních měst Jihomoravského kraje jsou o poznání vyšší. Potvrdili to tamní makléři, které redakce Vyškovského Deníku oslovila.